20 receta me brokoli që duhet t’i doni

spot_img

Nëse jeni si shumica e njerëzve, me siguri e keni përbuzur brokolin që fëmijë. Por si një i rritur, ka një shans të mirë që ju pëlqen – apo edhe ta doni – perimet kryqëzuese. Në fund të fundit, brokoli ka shumë për të adhuruar; është e mbushur me lëndë ushqyese thelbësore, nga vitamina C që mbështet imunitetin deri te fibrat miqësore për zorrët. Është gjithashtu i pasur me antioksidantë, ose komponime të dobishme që mbrojnë qelizat tuaja nga dëmtimi. Kjo përfshin sulforafanin, një kimikat bimor që gjendet në të gjitha perimet krucifere, duke përfshirë bok choy dhe lulelakrën.

Plus, kur përgatitet siç duhet, brokoli mund të shndërrohet nga një perime pak e hidhur në një përbërës me shije në tavë, sallata, supa dhe më shumë. Çelësi është të kombinoni brokolin me përbërës që balancojnë shijen e tij tokësore, të tilla si fruta të thata, lëng limoni ose salca të shijshme. Përbërësit e mprehtë si kosi grek dhe djathi parmixhano funksionojnë gjithashtu mirë, pasi zbusin hidhësinë e lehtë të brokolit.

Për të përfituar sa më shumë nga brokoli juaj, sigurohuni që të blini ato me sytha të gjelbër të ndezur dhe të mbyllur fort. Shmangni çdo kokë brokoli me njolla të verdha ose kafe ose me njolla. Kontrolloni edhe kërcellin, pasi duhet të jetë i fortë, i gjelbër dhe pa lagështi.

Në shtëpi, Mënyra më e mirë për të mbajtur brokolin të freskët është ta ruani në frigorifer në një qese plastike të pambyllur. Ndërsa jeni në të, shmangni larjen e brokolit përpara se ta ruani, pasi lagështia shtesë do të përshpejtojë prishjen. Kur të jeni gati të gatuani me perime, shikoni recetat e mëposhtme të brokolit për frymëzim të shijshëm.

1. Brokoli i pjekur me agrume

Me një kohë përgatitjeje prej vetëm 2 minutash, kjo recetë e brokolit e pjekur me agrume është perfekte për darkat e shpejta të javës. Lulet e brokolit hidhen me vaj avokadoje, kripë dhe lëkurë limoni, më pas piqen për 10 minuta derisa të zbuten dhe të karbonizohen lehtë. Shërbejeni brokolin si një pjatë anësore me makarona, oriz ose salmon, ose e prisni në lule të vogla dhe e përdorni si sipër për supë. Mund të hidhet gjithashtu në sallata me kokrra të ngrohta për një ngjyrë dhe shije.

Receta: Brokoli i pjekur me agrume

2. Brokoli i thjeshtë i zier në avull

Kur bëhet fjalë për pjatat anësore me perime, nuk mund të gaboni me brokolin e thjeshtë të zier në avull. Duhen më pak se 10 minuta për t’u përgatitur dhe lehtë mund ta dyfishoni ose trefishoni recetën nëse është e nevojshme. Do t’ju duhet gjithashtu një shportë me avull dhe një tenxhere ose tigan të thellë, por nëse jo, mund t’i zieni në avull lulet e brokolit në një tenxhere me rreth 2 inç ujë. Pasi brokoli të marrë ngjyrë jeshile të ndezur, është gati për t’u shërbyer me vaktin tuaj kryesor.

Receta: Brokoli i thjeshtë i zier me avull

3. Brokoli Crispy Smashed

Nëse jeni adhurues i teksturave krokante, kjo recetë krokante e brokolit të copëtuar meriton një vend në pjatën tuaj. Thjesht ziejini lulet e brokolit në avull derisa të zbuten, më pas thyejini me fundin e një filxhani ose kavanozi – gjë që është shumë argëtuese. Më pas, lyeni me vaj ulliri të kalitur me hudhër dhe paprika të tymosur, më pas lyeni gjithçka me djathë parmixhano të grirë. Pas vetëm 20 minutash në furrë, lulet do të shndërrohen në një pjatë anësore ose meze të këndshme krokante. Shijoni brokolin më vete ose me një salcë si një salcë ferme, humusose guacamole.

Receta: Brokoli krokant i copëtuar

4. Pulë soje kadifeje dhe brokoli

Falë kësaj pule të shijshme prej kadifeje dhe brokoli soje, ju mund të anashkaloni ushqimin dhe të bëni pjatën klasike amerikano-kineze nga e para. Një recetë me një tigan, përmban gjoks pule pa lëkurë të marinuar në një përzierje salcë soje, sheri të thatë dhe sodë buke – po, vërtet. Soda e bukës përdoret për të zbutni pulën, duke e bërë atë jashtëzakonisht të butë dhe me lëng. Pasi të jetë gatuar, mishi i pulës lyhet me një salcë të shijshme dhe të ëmbël të bërë nga salcë soje, salcë goca deti, sheqer kaf, piper i zi dhe niseshte misri.

Receta: Soje prej kadifeje dhe brokoli pule

5. Pesto e lehtë brokoli

Për një rrotullim të shijshëm me peston tradicionale, provoni këtë version të thjeshtë brokoli. Ai kombinon brokolin e zier me përbërësit e zakonshëm të pestos – borzilok të freskët, vaj ulliri, lëng limoni, hudhër, djathë parmixhano, kripë dhe piper – për të krijuar një riff unik në erëza. Por si të gjitha recetat e bëra në shtëpi, ju jeni të mirëpritur të rregulloni përbërësit sipas preferencave tuaja. Për shembull, për ta bërë atë pa qumësht, zëvendësoni djathin parmixhano me maja ushqyese. A ju pëlqen hudhra? Shtoni një ose dy thelpinj hudhër shtesë.

Receta: Pesto e lehtë brokoli

6. Sallatë Brukseli me proshutë me brokoli

Proshutë krokante, lakrat e Brukselit të prera në feta dhe lulet e freskëta të brokolit bashkohen në këtë sallatë të gjallë. Pjata kërkon gjithashtu arra pishe krokante dhe djathë dhie të mprehtë, plus një vinegrette shtëpie me 3 përbërës. Shërbejeni këtë sallatë Brukseli me proshutë me brokoli më vete ose, nëse dëshironi ta bëni një vakt, me pulë të pjekur në skarë ose copa proshutë. Për një ushqim vegan të sallatës, hiqni djathin e dhisë dhe shtoni qiqra, fasule ose tofu të grimcuar.

Receta: Sallatë me proshutë me brokoli Bruksel

7. Mish viçi dhe brokoli në stilin e marrjes së ushqimit

Sigurisht, mbartja mund të jetë një telefonatë larg – por ky viç dhe brokoli në stilin e ushqimit do të shijojnë shumë më mirë. Mishi i viçit, qepët dhe brokoli gatuhen në mënyrë perfekte, më pas hidhen me një salcë të bërë nga salca e sojës, sheqeri kaf, mirin (një lloj vere orizi), piper i zi dhe vaj susami. Orizi i bardhë me gëzof është një kombinim klasik këtu, por ju mund të përdorni çdo lloj drithi, duke përfshirë orizin kaf, quinoa ose petë.

Receta: Mish viçi dhe brokoli në stilin e marrjes së ushqimit

8. Brokoli i djegur prej gize

Një pjatë anësore e shpejtë dhe e lehtë, ky brokoli i djegur prej gize është gati në vetëm 20 minuta. Lulet e brokolit skuqen në një tigan prej gize dhe më pas shërbehen me vezë të ziera, djegës Fresno dhe qepë të njoma. Pjata përfshin gjithashtu një salcë kremoze dhe të lezetshme të bërë nga qumështi i kokosit, lëngu i limonit, mjalti, xhenxhefili, salca e peshkut dhe gochujang, një pastë djegëse e kuqe e përdorur në gatimin tradicional korean. Është përkufizimi i një pjate anësore me shije, megjithëse mund ta shijoni si meze ose t’i hidhni proteina dhe oriz për një vakt të shijshëm.

Receta: Brokoli i karbonizuar prej gize

9. Sallata më e mirë me brokoli

Një kafshatë nga kjo pjatë, dhe do të pranoni se është sallata më e mirë me brokoli. Për ta bërë atë, do të skuqni proshutën e gjelit të detit dhe më pas do ta copëtoni. Hidhni proshutën me lulet e brokolit, qepën e kuqe të prerë në kubikë, farat e lulediellit dhe boronicat e thata, më pas shtoni një salcë të shijshme greke me bazë kos. Majoneza gjithashtu funksionon këtu, megjithëse nuk do të jetë aq kremoze – ose e pasur me proteina – sa versioni i kosit grek. Pasi të keni përzier gjithçka, mos harroni ta ftohni në frigorifer për disa orë që të zhvillohen shijet.

Receta: Sallata më e mirë me brokoli

10. Supë klasike me brokoli me çedër

E përkryer për muajt e ftohtë, kjo supë klasike me brokoli me çedër ofron një pamje të bërë në shtëpi për pjatën popullore. Hapi i parë është të skuqni qepët dhe karotat, të cilat do t’i shtojnë shije dhe cilësi supës. Tekstura është zhvilluar me lule brokoli të prera imët dhe patate të ziera me lëng perimesh. Ziejeni gjithçka për 20 minuta, më pas shtoni qumështin e plotë dhe djathin çedar të grirë për ta shndërruar përzierjen në një supë kremoze dhe të kënaqshme. Shërbejeni me një anë buke me kore ose sipër me krisur të grimcuar.

Receta: Supë klasike me brokoli me çedër

11. Sanduiç me djathë të pjekur në skarë me brokoli të pjekur

Herën tjetër që të jeni në humor për një djathë të pjekur në skarë, bëni këtë version rabe brokoli të pjekur. Megjithëse teknikisht jo brokoli, brokoli rabe (i njohur gjithashtu si rapini) është një rrepë jeshile që ka shije të ngjashme me brokolin. Në këtë recetë, perimet krucifere piqen me vaj ulliri, lëng limoni dhe piper të kuq, më pas vendosen në mes të fontinës dhe mocarelës. Mos ngurroni të përdorni bukën tuaj të preferuar, megjithëse një varietet më i trashë si brumë thartir do të jetë bastja juaj më e mirë.

Receta: Brokoli i pjekur Djathë i pjekur në skarë

12. Njoki me fletë me pulë dhe brokoli

Darkat me çarçafë mund të ndryshojnë lojën gjatë netëve të javës, dhe ky njoki me version pule dhe brokoli nuk bën përjashtim. Ju mund të përdorni njoki të qëndrueshme në raft, në ngrirje ose në frigorifer, megjithëse këto të fundit do të jenë më të freskëta. Pasi të keni mbledhur të gjithë përbërësit, shpërndani njoki, lule brokoli dhe kubikë gjoksi pule në një tepsi, më pas vendosni sipër domate të thara në diell dhe krem ​​djathi. Pas 20 minutash në furrë, krem ​​djathi do të shkrihet, duke ju lejuar të kombinoni gjithçka në një darkë kremoze të mirësisë.

Receta: Fletët e pantallona njoki me pulë dhe brokoli

13. Supë kremoze me kanelinë-brokoli

Falë bazës së saj me fasule, kjo supë kremoze me kanelinë-brokoli është pjesë e barabartë e përzemërt dhe mbushëse. Ai gjithashtu përdor kërcell brokoli në vend të kokave, duke e bërë atë një mënyrë të shkëlqyer për të ripërdorur mbetjet dhe për të përfituar sa më shumë nga prodhimi juaj. Hapi i parë është të gatuani kërcellin e brokolit dhe preshin e prerë, më pas shtoni lëngun e pulës, ujin, lëkurën e djathit Parmigiano-Reggiano dhe erëzat. Më pas, shtoni fasulet dhe ziejini, më pas i bëni pure të gjitha në blender derisa të jenë të lëmuara. Rezultati do të jetë një pjatë e mbushur me proteina që është edhe rehatuese dhe kremoze.

Receta: Supë kremoze me kanelinë-brokoli

14. Divan i ngritur i pulës

Një tavë retro që vjen nga mesi i viteve 1900, divani i pulave tingëllon më i mrekullueshëm se sa është në të vërtetë. Versioni tradicional kërkon gjoks pule, brokoli, djathë parmixhano dhe një salcë të bardhë si hollandaise, por kjo recetë e lartë e divanit të pulës i merr gjërat në një nivel. Përveç salcës së kremit nga e para, ai përdor çedër dhe gruyere në vend të parmixhanit dhe përmban pak pluhur kerri. Dhe nëse nuk keni kohë? Mos ngurroni të përdorni pulën rotisserie të blerë në dyqan.

Receta: Divan i ngritur i pulës

15. Brokoli i thjeshtë i zier

Nëse jeni duke kërkuar për një pjatë anësore të shpejtë ose duke u përpjekur të përdorni brokolin e mbetur, ky version i lehtë i skuqur do t’i përshtatet faturave. E gatshme në vetëm 10 minuta, kjo recetë e thjeshtë e brokolit të skuqur i gatuan perimet në vaj ulliri derisa të jenë të buta dhe të ndritshme. Ai përfshin gjithashtu përbërës aromatizues si thelpinjtë e hudhrës, kripën rozë Himalayan, piper të zi dhe lëng limoni, megjithëse jeni të mirëpritur të eksperimentoni me erëzat dhe erëzat tuaja të preferuara. Shërbejeni brokolin me kokërr dhe proteina, ose shtoni në makarona, sallata të ngrohta ose mbështjellës.

Receta: Brokoli i thjeshtë i skuqur

16. Makarona me perime të pjekura Primavera

Ideja për të bërë makarona primavera me perime të pjekura në shtëpi mund të tingëllojë frikësuese, por është çuditërisht e thjeshtë për t’u bërë. Filloni duke copëtuar perimet si brokoli, specin e kuq, shpargujt dhe kërpudhat, më pas piqini gjithçka (së bashku me domatet e rrushit) derisa të skuqen dhe të zbuten. Më pas, rrihni një salcë kremi të shpejtë të bërë nga lëngu, qumështi dhe djathi parmixhano, më pas e kombinoni me makaronat pene të gatuara. Për ta bërë atë edhe më të mbushur, shtoni gjellës së grirë ose gjelit të detit të grirë.

Receta: Makarona me perime të pjekura Primavera

17. Teriyaki Tofu dhe Mushroom Stir-Fry

E ëmbël dhe e shijshme e shijshme, kjo tofu teriyaki dhe kërpudha e përzier po shpërthen me shije. Jo vetëm që përfshin një salcë teriyaki të bërë në shtëpi, por është e mbushur me perime si piper i kuq, kërpudha dhe, natyrisht, brokoli. Sidoqoftë, mos e kufizoni veten në këto opsione – perimet si speci jeshil, lulelakra dhe karotat gjithashtu do të funksionojnë mirë këtu. Vetëm sigurohuni që të përdorni tofu tepër të fortë, pasi do të qëndrojë më mirë gjatë procesit të gatimit.

Receta: Teriyaki Tofu dhe Mushroom Stir-Fry

18. Bajame pule Gai Ding

Nëse ju pëlqejnë pjatat e shijshme me pak grimca, kjo gai ding bajamesh pule është për ju. Bajame gai ding është një pjatë kineze e bërë nga perime të përziera, pulë dhe bajame. Kjo recetë e veçantë përdor lule brokoli, speca zile, bizele bore, kërpudha shiitake, gështenja uji dhe qepë, por ju jeni të mirëpritur të përdorni çdo prodhim që keni në dorë. Perimet dhe pula gatuhen në një wok dhe përzihen me një salcë të shijshme, sipër me bajame, dhe më pas shërbehen sipër një shtrati me oriz të bardhë.

Receta: Bajame pule Gai Ding

19. Supë e gjelbër Detox

Për një mënyrë të re për të pirë perimet tuaja, bëni këtë supë jeshile detox. Ai përmban një përzierje të nëntë (po, nëntë) perimeve ushqyese, duke përfshirë selino, spinaq, piper të verdhë dhe brokoli. Pjata përfshin gjithashtu fasule cannellini të konservuara, një përbërës i pasur me proteina që i jep supës trup dhe thellësi, dhe xhenxhefil, i cili ofron një goditje të ngrohtë dhe pikante. Përfundoni të gjitha me një spërkatje me lëng limoni dhe majdanoz të freskët, më pas shërbejeni me bukën ose pitën tuaj të shijshme.

Receta: Supë jeshile detoksike

20. Supë Vegan Green Goddess

Smoothies jeshile nuk përshtaten me këtë supë vegane të perëndeshës së gjelbër. Është e mbushur me perime të pasura me lëndë ushqyese, nga lakra jeshile dhe spinaqi te brokoli dhe kungull i njomë. Pjata gjithashtu ka një aromë barishtore falë majdanozit, cilantros dhe borzilokut, së bashku me pak shkëlqim falë lëngut të limonit. Megjithatë, ylli i vërtetë i shfaqjes këtu është shqema, e cila ofron një strukturë kremoze dhe proteina me bazë bimore. Supa qëndron edhe për 5 ditë në frigorifer, kështu që mund ta rrihni të dielën dhe ta shijoni gjatë javës.

Receta: Supë Vegan Green Goddess

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles