10 këshilla për të mbrojtur shikimin dhe për të parandaluar verbërinë

spot_img

2. Ekzaminimet gjithëpërfshirëse të syve zbulojnë herët problemet e shikimit. Kryerja e një ekzaminimi të rregullt të syve është e vetmja mënyrë për të kapur një sërë problemesh, si p.sh glaukoma ose sëmundje diabetike të syrit, duke siguruar që do të merrni trajtim në kohë. Shumica e njerëzve me probleme të shikimit duhet të vizitojnë mjekun e syrit një herë në vit për t’u siguruar që shikimi i tyre nuk ka ndryshuar.

Për ne të tjerët, AAO rekomandon orarin e mëposhtëm të provimit të syrit:

  • Në 40: një ekzaminim bazë i syrit
  • Nga 40 në 55: një ekzaminim i syve çdo 2 deri në 4 vjet
  • Mosha 55 deri në 64 vjeç: një ekzaminim i syve çdo 1 deri në 3 vjet
  • Në moshën 65 vjeç e lart: një ekzaminim i syve çdo vit

Gjatë ekzaminimit, mjeku juaj do të marrë historinë tuaj familjare dhe do të kontrollojë bebëzat tuaja, shikimin qendror, shikimin e ngjyrave dhe presionin e syve. Ai ose ajo gjithashtu do të zgjerojë, ose zgjerojë bebëzën tuaj duke përdorur pika të veçanta për të parë pjesën e pasme të syrit tuaj dhe për të kontrolluar për ndonjë dëmtim.

3. Pirja e duhanit tani mund të shkaktojë probleme me sytë më vonë. “Hiqni duhanin në çdo formë,” thotë Taylor. Kur pini duhan, cianidi nga tymi hyn në qarkullimin e gjakut dhe mund të shkatërrojë qelizat e syrit. Pirja e duhanit ju vë në rrezik më të lartë të zhvillimit të kataraktit dhe rrit problemet me sytë e thatë. Ai gjithashtu rrit rrezikun e degjenerimit makular, një gjendje e pashërueshme që shkatërron shikimin në qendër të syrit, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

4. Ju mund të ndihmoni në ruajtjen e shikimit duke i mbrojtur sytë nga dielli. Taylor rekomandon dy masa mbrojtëse për sytë tuaj: krem ​​kundër diellit dhe syze dielli. Lëkura rreth syve tuaj është disa nga më të hollat ​​në trup dhe është e ndjeshme ndaj rrezatimit ultravjollcë (UV). Llojet e ndryshme të kanceri i lëkurëssi karcinoma dhe melanomamund të formohet në qepallat dhe rreth syve, duke shkaktuar të mëdha dëmtimi i strukturës së syrit.

Syzet e diellit janë gjithashtu një domosdoshmëri, sipas Taylor. Por mos u mashtroni duke menduar sa më e errët, aq më mirë. “Është ngjitësja që heq syzet kur i blen” ajo që ka rëndësi, thotë ajo. Syzet e diellit duhet të kenë mbrojtje të plotë, 100 për qind nga rrezet UVA dhe UVB (valë të gjata dhe të shkurtra). Rrezatimi ultravjollcë stimulon problemet që shkaktojnë si kataraktet ashtu edhe degjenerimin makular – shkaqe të zakonshme të verbërisë.

5. Puna me kompjuter gjatë gjithë ditës mund t’ju thajë sytë. Kjo është pjesërisht sepse kur i bëjmë gjërat nga afër, nuk i mbyllim sytë aq shumë, thotë Taylor. Paradoksalisht, një nga më të zakonshmet simptomat e syve të thatë është një sy që ujit, thotë Steven Loomis, OD, nga Roxborough Park, Kolorado, president i Shoqatës Amerikane Optometrike. Prishja e shtresave vajore dhe mukoze të syve i mban lotët nga avullimi dhe syri kompenson duke prodhuar më shumë ujë, thotë ai. Të kesh “sy të lodhur” në fund të ditës është një tjetër simptomë.

Sytë e thatë mund të shkaktohen edhe nga:

Për trajtim, provoni rregullin 20-20-20: Çdo 20 minuta, shikoni larg për 20 sekonda në diçka që është të paktën 20 metra larg, rekomandon Klinika Mayo. Një kompresë e ngrohtë është një tjetër trajtim i thjeshtë, thotë Dr. Loomis, siç janë edhe lotët artificialë – por jo ata që “japin të kuqin”, pasi ato mund të kufizojnë gjakun në gjëndrat e lotit. Nëse këto trajtime nuk janë efektive, mjeku juaj mund të përshkruajë një produkt të tillë Restaza (ciklosporinë) për të ulur inflamacionin.

6. Diabeti është shkaku kryesor i verbërisë në Amerikë. Mënyra më e mirë për të shmangur retinopati diabetike – shkaku më i zakonshëm i verbërisë në Shtetet e Bashkuara – është parandalojnë diabetin, nëse është e mundur. Pothuajse te gjithe pacientët me diabet të tipit 1 zhvillojnë këtë gjendje të syrit, ashtu si rreth 60 për qind e atyre me diabet të tipit 2.

Në retinopatinë diabetike, enët e vogla të gjakut të retinës dëmtohen. Ndërsa asnjë simptomë nuk shfaqet gjatë fazave të hershme të gjendjes, është jashtëzakonisht e rëndësishme që të kapet retinopatia sa më shpejt të jetë e mundur nëpërmjet ekzaminimeve të rregullta të syve. Me kalimin e kohës, shikimi juaj mund të turbullohet dhe të çojë në verbëri. Kontrolli i sheqerit në gjak, presionit të gjakut dhe kolesterolit mund të parandalojë përkeqësimin e sëmundjes, sipas Instituti Kombëtar i Shëndetësisë (NIH). Retinopatia diabetike mund të trajtohet me kirurgji lazer, e cila mund të zvogëlojë rrezikun e verbërisë së mëtejshme. Megjithatë, trajtimi nuk mund të riparojë shikimin që tashmë është e humbur.

7. Pas moshës 60 vjeç, degjenerimi makular është shkaku kryesor i verbërisë. Degjenerimi makular ndodh kur indet e syrit degjenerojnë, duke shkaktuar turbullirë ose humbje të shikimit në pjesën qendrore të syrit. Ekzistojnë dy forma të degjenerimit makular: e lagësht dhe e thatë. Nëse humbja e shikimit shkaktohet nga lëngjet në retinë, gjendja mund të trajtohet me injeksione në sy. Por shumica e formave janë të thata, për të cilat nuk ka trajtim.

Faktorët e rrezikut për degjenerimin makular përfshini një histori familjare të gjendjes, pirjen e duhanit (që dëmton enët e gjakut të syrit), mungesën e luteinës dhe zeaksantinës në dietë dhe mosmbrojtjen e syve me syze dielli.

8. Kataraktet janë të zakonshme, por trajtimi është shumë efektiv. Kataraktet janë një pjesë relativisht normale e procesit të plakjes dhe zakonisht fillojnë të shfaqen rreth moshës 60-vjeçare. Simptomat mund të përfshijnë shikim të turbullt, ngjyra të zbehura, shkëlqim verbues, ulje të shikimit gjatë natës dhe shikim të dyfishtë. Kataraktet shoqërohen me ekspozimin ndaj rrezeve UV ose terapisë me rrezatim, si p.sh trajtimin e kancerit. Marrja e medikamenteve të caktuara si prednizoni gjithashtu mund të rrisë rreziku i kataraktave, thotë Loomis. Por trajtimi i kataraktite cila përfshin zëvendësimin e lenteve të dëmtuara të syrit me ato të mira, është zakonisht shumë efektive, shton ai.

9. Dëmtimi i nervit optik të syrit shkakton glaukomën. Kjo gjendje e zakonshme e syve, thotë Loomis, është e njohur për të qenë e heshtur dhe tinëzare. Ai shpesh u thotë pacientëve se Shenja e parë e glaukomës është kur një person nuk mund të shohë më. Glaukoma nuk është diçka që një pacient mund ta parandalojë ose trajtoj vetë, dhe mënyra e vetme për ta zbuluar atë është përmes një ekzaminimi të syrit, sipas NIH.

Glaukoma ndodh kur presioni rritet në sy dhe fillon të dëmtojë nervin optik. Gjendja përparon shumë ngadalë, thotë Loomis, dhe mund të duhen vite që dëmtimi i nervit të bëhet mjaft i rëndë për të shkaktuar probleme me shikimin.

Rreziku i marrjes së glaukomës është më i lartë për njerëzit që kanë një histori familjare ose janë diabetikë, thotë Loomis. Për shumicën e pacientëve, trajtimi përfshin një pikë syri një herë në ditë që redukton presionin në sy. Nëse pikat dështojnë, operacioni mund të jetë një opsion.

10. Sytë tuaj zbulojnë shumë për shëndetin tuaj. Thënia e vjetër thotë se sytë janë dritaret e shpirtit, por Taylor thotë se ata gjithashtu mund të veprojnë si një tregues i shëndetit të përgjithshëm të një personi. Nëse një paciente vjen në zyrën e saj me sy të thatë, ajo bën pyetje të tjera shëndetësore, pasi të kesh sytë e thatë mund të jetë një shënues i artrit rheumatoid, lupusose sëmundje të tiroides. Pacientët që kanë vizion i paqartë mund të ketë diabet ose tumor, ose mund të ketë pati një goditje në tru. Njerëzit me skuqje të syve mund të kenë një alergji ndaj lenteve të kontaktit për të cilën nuk janë në dijeni. Taylor gjithashtu kohët e fundit diagnostikoi sklerozën e shumëfishtë në një pacient që kishte lëvizje të pazakonta të syve.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles