10 fakte rreth HIV/AIDS-it që duhet të dinë të gjithë

spot_img

Infektimi me virusin e mungesës së imunitetit njerëzor, ose HIV, nuk shihet më si një dënim me vdekje në vendet e zhvilluara, të cilat kanë burimet për ta trajtuar atë. Megjithatë, miliona njerëz në mbarë botën infektohen me HIV dhe vdesin nga faza e fundit e infektimit të virusit: sindromi i mungesës së imunitetit të fituarose SIDA.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), rreth 1.1 milionë amerikanë mbi moshën 13 vjeç jetonin me HIV në fund të vitit 2014.

“Ka shumë arsye pse njerëzit duhet të dinë për HIV/AIDS-in, duke filluar nga përcaktimi nëse janë në rrezik e deri tek mënyra se si të flasin me ndjeshmëri me dikë që ka sëmundjen,” thotë Steven Santiago, MD, zyrtari kryesor mjekësor i Care Resource, një organizatë jofitimprurëse HIV/AIDS në Florida të Jugut. Këtu janë 10 fakte që duhet të dini.

1. Çdokush mund të marrë HIV.

Kur HIV dhe AIDS u shfaqën për herë të parë, AIDS-it iu dhanë emra të tjerë, duke përfshirë “kanceri homoseksual” dhe GRID, që nënkuptonte mungesën e imunitetit të lidhur me homoseksualët. Këta emra janë braktisur që atëherë, sepse tashmë njihet se çdokush mund të infektohet me HIV. Në Shtetet e Bashkuara, homoseksualët, biseksualët dhe meshkujt e tjerë që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj vazhdojnë të jenë në rrezik më të madh për infektimin me HIV, por meshkujt dhe femrat që kryejnë seks heteroseksual janë gjithashtu të prekshëm, duke përbërë 20 për qind të infeksioneve të reja me HIV. CDC raporton.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles