10 destinacionet kryesore të pushimeve të amerikanëve në 2019

spot_img

Sot amerikanët po udhëtojnë për pushime më shumë se kurrë. Një studim i ri zbuloi një rritje prej 24 përqind krahasuar me vitin e kaluar dhe një rritje prej 42 përqind nga viti 2017.

Pas rishikimit të planeve për udhëtime nga 19 dhjetori deri më 27 dhjetor 2019, Allianz Global Assistance njoftoi rezultatet e sondazhit të 10 destinacioneve kryesore të pushimeve.

Pas rishikimit të planeve për udhëtime nga 19 dhjetori deri më 27 dhjetor 2019, Allianz Global Assistance zbuloi se të preferuarat e pushimeve Qyteti i Nju Jorkut dhe Kankun vazhdojnë të mbretërojnë si destinacionet kryesore vendase dhe ndërkombëtare. Pothuajse gjysma e 10 destinacioneve kryesore ndërkombëtare janë në Meksikë, duke dëshmuar edhe një herë se udhëtarët amerikanë preferojnë plazhet dhe flladet mbi akullin dhe borën për pushimet e tyre.

10 destinacionet më të mira për pushime Lista përmban dy të ardhur këtë vit: Las Vegas, Nevada shfaqet në #8 në renditjen e brendshme dhe Toronto, Kanada debuton në numrin 10 për ndërkombëtarët. Arubae cila është shfaqur dy vitet e fundit në vendin e 10 për destinacionet ndërkombëtare, kërcehet me tre vende në vendin e 7-të ndërsa Nassau, Bahama u ngjit në vendin e dytë nga vendi i katërt vitin e kaluar, vitin e parë që u shfaq në listën e 10 destinacioneve ndërkombëtare të pushimeve më të mira.

Santo Domingo, Republika Dominikane (#9) rishfaqet në listën më të mirë të 10 destinacioneve ndërkombëtare të pushimeve të Allianz për herë të parë që nga viti 2016, me një rritje prej 28 për qind të udhëtarëve amerikanë nga viti i kaluar. Në përputhje me Indeksin Top 10 të Destinacionit të Falenderimeve të Allianz Global Assistance 2019, i cili zbuloi Republikën Domenikane si destinacionin kryesor ndërkombëtar në mesin e udhëtarëve amerikanë, gjetjet vijnë në një kohë kritike për industrinë e turizmit të Republikës Domenikane, e cila pa një rënie të ndjeshme në fillim të këtij viti.

“Sezoni i festave mund të jetë periudha më e mrekullueshme e vitit, por moti i ashpër, sëmundjet dhe vonesat mund ta bëjnë udhëtimin një përvojë stresuese veçanërisht, pasi sondazhi ynë u zbërthye, kur 24 për qind më shumë amerikanë po fluturojnë,” tha. Daniel Durazo, drejtor i marketingut dhe komunikimit për Allianz Global Assistance USA. “Pavarësisht nëse jeni duke kërcyer në një slitë ose duke u zhytur në diell, jepini vetes dhuratën e paqes shpirtërore dhe blini mbrojtjen e udhëtimit kur rezervoni udhëtimin tuaj.”

Top 10 destinacionet zyrtare ndërkombëtare sipas popullaritetit janë Cancun, Nassau, San Jose Del Cabo, Londër, Montego Bay, Mexico City, Aruba, Puerto Vallarta, Santo Domingo dhe Toronto.

Për të katërtin vit radhazi, Qyteti i Nju Jorkut është destinacioni numër një vendas, i ndjekur nga Orlando, Los Angeles, Boston, Atlanta, Seattle, Fort Lauderdale, Las Vegas, Salt Lake City dhe Minneapolis. Las Vegas u shfaq në top 10 listën vendase për herë të parë këtë vit, me udhëtimin në destinacion që u rrit me 44 për qind, duke rrëzuar San Francisko nga renditja.

Allianz Global Assistance ofron sigurim udhëtimi** përmes shumicës së linjave ajrore kryesore amerikane, agjentëve kryesorë të udhëtimit, agjencive të udhëtimit në internet dhe drejtpërdrejt për konsumatorët.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles