Muzeu më i vogël i bowlingut në botë hapet në Santa Cruz

spot_img

Muzeu më i vogël i bowlingut në botë

Një ekspozitë e vogël – e kuruar nga një arkivist në Santa Cruz Beach Boardwalk – është hapur në Santa Cruz. Ekspozita tregon historinë e bowlingut pranë plazhit me një shfaqje të objekteve të bowlingut, fotografive dhe relikeve nga Arkivat e Boardwalk.

Ekspozita është e vendosur brenda Boardwalk Bowl, ngjitur me Santa Cruz Beach Boardwalk. Bowling ka një histori të gjatë në zonën e plazhit Santa Cruz. Arkivat e Kompanisë Santa Cruz Seaside dokumentojnë një rrugicë me 4 korsi “pisë rosash” përgjatë Boardwalk në 1909 të operuar nga Victor A. Marini. Është aktiviteti më i hershëm i regjistruar i familjes Marini, e njohur sot për shitoret e tyre me ujë të kripur dhe ëmbëlsirat lokale. 1930 shënoi vitin e fundit të bowlingut në Boardwalk, megjithatë, rrugicat e rosave do të shfaqeshin në kazinonë Boardwalk gjatë gjysmës së parë të viteve 1940. Një grup rosash antike është ekspozuar në ekspozitën e re. Komuniteti i bowlingut në Santa Cruz ndau gjithashtu historitë dhe kujtimet e veta. Artikujt unikë në ekspozitë tregojnë historinë e bowlingut në zonën e plazhit të Santa Cruz dhe njerëzit që kanë luajtur role integrale në krijimin e asaj historie.

SantaCruz Bowling

Qarku Santa Cruz, Kaliforni ndodhet afërsisht 70 milje/113 km në jug të San Franciskos dhe 349 milje/562 km nga Los Anxhelosi. Shumë vizitorë zgjedhin të marrin autostradën piktoreske 1 përgjatë vijës bregdetare të Kalifornisë për në Santa Cruz, ose autostradën 17 përmes maleve Santa Cruz. Vizitorët gjithashtu mund të zgjedhin të fluturojnë në Aeroportin Ndërkombëtar të San Franciskos ose Aeroportin Ndërkombëtar Mineta/San Jose.

Për më shumë informacion, shihni www.visitsantacruz.org.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles