Zonja e Parë Melania Trump i nënshtrohet embolizimit të veshkave. Pra, çfarë është ajo?

Zonja e Parë Melania Trump iu nënshtrua një operacioni të hënën, më 14 maj 2018, për të trajtuar një gjendje beninje të veshkave, sipas një deklarate të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë. 48-vjeçari Trump po shërohet në Qendrën Mjekësore Ushtarake Kombëtare Walter Reed në Bethesda, Maryland.

Ndërhyrja, e quajtur embolizim, ishte e suksesshme pa asnjë ndërlikim, thuhet në një njoftim nga Stephanie Grisham, drejtoreshë e komunikimit për zonjën e parë. Trump pritet të qëndrojë në spital për pjesën e mbetur të javës dhe të shërohet plotësisht, sipas Grisham.

Çfarë është Embolizimi?

“Embolizimi është ajo që ne i referohemi si një teknikë kirurgjikale minimalisht invazive,” thotë Robert Glatter, MD, një mjek i urgjencës në Spitalin Lenox Hill në New York City. “Është një procedurë që synon të mbysë rrjedhjen e gjakut në një tumor ose masë në trup dhe kryhet nga një radiolog intervenues.”

Procedura kërkon futjen e një kateteri në një arterie primare dhe drejtimin e tij në një tumor ose rajon tjetër ku furnizimi me gjak duhet të kufizohet. Agjentët specialë futen për të mpiksur ose formuar një bllokim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles