Zierje peshku me hudhër të pjekur dhe shafran

spot_img

Zierje peshku me hudhër të pjekur dhe shafran

Provoni këtë version më të thjeshtë dhe më të lehtë të bouillabaisse, një supë klasike peshku – shërbejeni me feta baguette të thekura për të pastruar salcën me bazë domate

Përbërësit

Për pastën e shafranit dhe hudhrës

 • 3 koka të tëra hudhra
 • 150 ml vaj ulliri i mirë plus ekstra për shi
 • disa majë të mirë kripë deti të shkrifët
 • 50 ml Pernod
 • majë e mirë shafran fillesat

Për supën

 • 1 llambë kopër
 • 4 selino shkopinj
 • 1 qepë
 • 1 djegës i kuq farat e mbetura brenda
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 4 thelbet e hudhres
 • 2 lugë gjelle fara kopër
 • majë e shafrani
 • 2 gjethe dafine
 • 50 ml Pernod
 • 200 ml verë e Bardhë
 • 750 ml pasata
 • 3 barbuni gri fileto (rreth 500 g gjithsej), me lëkurë, të prera në copa të mëdha
 • 300 gr gurnard fileto, me lëkurë, të prera në copa të mëdha
 • 200 gr kallamar të përgatitur dhe tentakulat, të pastruara dhe të prera në unaza
 • lëng 1 limoni
 • 4 lugë gjelle majdanoz me gjethe të copëtuara plus shtesë për të shërbyer
 • feta baguette të thekura për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 160C/140C ventilator/gaz 3. Për të bërë pastën e shafranit dhe hudhrës, prisni të gjitha kokat e hudhrës në gjysmë horizontalisht. Vendosni kokat e hudhrës, me anën e prerë lart, në një tepsi të vogël pjekjeje. Lyejeni me pak vaj ulliri dhe kriposeni. Mbulojeni me petë dhe piqni për 40-50 minuta derisa të zbuten. Hiqni letrën dhe kthejeni në furrë për 15-20 minuta të tjera derisa hudhra të ketë marrë ngjyrë kafe të artë.

 • HAPI 2

  Ndërkohë bëni bazën e supës. Pritini koprën, selinon dhe qepën në kubikë të vegjël dhe specat e hollë të djegës së kuqe. Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe dhe shtoni perimet e grira. Grini hudhrën në një tigan dhe shtoni farat e koprës. Përziejini mirë, më pas mbulojeni dhe djersini për 10 minuta. Shtoni shafranin dhe gjethet e dafinës dhe ziejini për 10 minuta të tjera derisa perimet të fillojnë të zbuten. Hidhni perno dhe verën, lërini të vlojnë, më pas shtoni pasatën dhe 400 ml ujë. Lëreni të vlojë dhe më pas ulni nxehtësinë në zjarr të ngadaltë. Mbulojeni dhe ziejini për 45 minuta derisa të gjitha shijet të kenë filluar të bashkohen, më pas hiqeni tiganin nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.

 • HAPI 3

  Transferoni supën në një blender me kana dhe përziejeni derisa të jetë homogjene, më pas kaloni përmes një sitë të imët në një tenxhere të pastër – mund t’ju duhet ta bëni këtë në tufa. Nëse supa ka nevojë të trashet, zvogëloni në zjarr mesatar. Kur të jetë konsistenca e derdhjes së kremit, hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë ose lëreni të ftohet dhe ftohet në frigorifer derisa të nevojitet. Baza e supës mund të bëhet 3 ditë përpara.

 • HAPI 4

  Ndërkohë, për pastën, derdhni pernodin në një tenxhere të vogël dhe shtoni shafranin. Lëreni të vlojë, shtoni vajin e ullirit dhe ngroheni butësisht. Hiqeni zjarrin dhe lëreni të ftohet.

 • HAPI 5

  Kur hudhra të marrë ngjyrë kafe të artë, hiqeni tabaka nga furra dhe shtrydhni thelpinjtë në tasin e një shtypi dhe llaç. Shtoni një majë të madhe kripë deti të shkrifët dhe grijeni në një pastë. Shtoni ngadalë vajin e ullirit të mbushur me shafran, duke e përzier vazhdimisht. Transferoni në një enë të pastër dhe ftohuni derisa të jetë e nevojshme.

 • HAPI 6

  Vendoseni bazën e supës të vlojë në një tigan të madh, më pas zvogëloni zierjen e lehtë dhe shijoni për erëza. Shtoni copat e peshkut të përgatitur dhe kallamarëve dhe futeni butësisht peshkun në supë për 10 minuta, ose derisa të jetë gatuar. Hiqeni nga zjarri dhe përzieni lëngun e limonit dhe majdanozin. Hidheni supën në enë, duke grumbulluar peshkun në qendër. Hidhni me lugë pastën e shafranit dhe hudhrës dhe spërkatni sipër edhe pak majdanoz. Shërbejeni me feta baguette të thekura dhe pastë shtesë të shafranit dhe hudhrës anash.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles