Simite kryq të nxehtë me djathë

0
35
The BBC Good Food logo

Simite kryq të nxehtë me djathë

Buka tradicionale e Pashkëve merr një rrotullim të shijshëm me çedër dhe parmixhan. Shërbejeni të ngrohtë me supë të bërë vetë

Përbërësit

 • 700 g miell i fortë buke plus 5 lugë gjelle shtesë për kryqe dhe pluhurosje
 • 3 x 7 g thasë maja e tharë me veprim të shpejtë
 • 500 ml qumësht i ngrohtë i plotë
 • 140 g çedar i pjekur i grirë
 • 5 lugë gjelle parmixhan i grirë (ose alternativë vegjetariane)

Metoda

 • HAPI 1

  Përzieni miellin, majanë dhe 2 lugë kripë në një tas të madh. Bëni një pus në qendër dhe derdhni qumështin. Përziejini me një lugë druri, më pas me duart tuaja, në një brumë të butë. Ziejini për 10 minuta, më pas vendosini përsëri në tas. Mbulojeni lehtë me film ushqimor të lyer me vaj dhe lëreni në një vend të ngrohtë derisa të dyfishohet në madhësi – rreth 30 minuta.

 • HAPI 2

  Hidheni brumin në një sipërfaqe të lyer pak me miell dhe gatuajeni pjesën më të madhe të djathit. Plurosni një fletë të madhe, të sheshtë pjekjeje me miell. Formoni brumin në 12 simite të rrumbullakëta dhe vendoseni në fletë me një hendek 2-3 cm mes secilit. Mbulojeni lirshëm me një fletë tjetër filmi ushqimor të lyer pak me vaj dhe lëreni të provohet derisa të dyfishohet madhësia.

 • HAPI 3

  Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Përzieni 5 lugë gjelle miell për kryqet me parmixhanin dhe 5 lugë gjelle ujë. Hidhni me lugë në një qese tubacioni të disponueshëm dhe futni një vijë përgjatë çdo rreshti simite, më pas përsërisni në drejtimin tjetër për të bërë kryqe. E shpërndajmë me çedarin e mbetur dhe e pjekim për 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. Për t’u ngrohur nga ngrira, ngroheni në një furrë të ulët përpara se ta shërbeni.