Zbulesa e Ariana Grande PTSD: Çfarë duhet të dini për sëmundjen mendore

Në vazhdën e një vjetorit të sulmit vetëvrasës me bombë të majit 2017 në koncertin e Ariana Grande në Mbretërinë e Bashkuar, këngëtarja dhe aktorja ka folur për luftën e saj me çrregullimi i stresit post-traumatik simptomat (PTSD).

Ngjarja tragjike mori jetën e 22 njerëzve – më i riu 8 vjeç dhe më i madhi 51 – ndërsa ata po largoheshin nga Manchester Arena në Angli pasi Grande mbaroi performancën. Të plagosur ishin 139 persona të tjerë, shumica e të cilëve ishin fëmijë. Edhe pse koha ka kaluar, sulmi i tmerrshëm ka lënë shumë njerëz të ndjejnë një sërë emocionesh. Edhe pse jo të gjithë interpretuesit, pjesëmarrësit e koncerteve, punonjësit e vendit të ngjarjes dhe të tjerët që ishin në ngjarje do të përjetojnë PTSD, nuk është e pazakontë nëse e bëjnë këtë.

“Është një gjë e vërtetë,” thotë këngëtarja 24-vjeçare amerikane për PTSD-në e saj, në një intervistë në kopertinë për numrin e korrikut 2018 të British Vogueduke vënë në dukje se është e vështirë të flitet.

“Unë i njoh ato familje dhe fansat e mi, dhe të gjithë atje përjetuan një sasi të madhe të kësaj. Koha është gjëja më e madhe. Ndjehem sikur nuk duhet të flas as për përvojën time – sikur as që duhet të them asgjë. Nuk mendoj se do të di ndonjëherë të flas për këtë dhe të mos qaj,” shtoi ajo.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles