Përbërësit

 • 5 vezë të ziera
 • lëng limoni
 • kripë
 • piper i zi
 • majdanoz
 • pak vaj ulliri
 • 1 domate

Hapat

 1. Vezet zihen dhe ndahen me kujdes pergjysem.
 2. Miret e verdha e vezes dhe ndrydhet me pirun dhe i shtohet disa pika leng limoni,krip,peper i zi dhe disa pika vaj ulliri.
 3. Pastaj marim magdanozin dhe e grijme shume imet dhe e perzejme dhe seciles gjysem te vezes nga te bardhat e mbushim serish me kete perzierje.
 4. Per dekorim mund te perdorim pak domate te grire ne copeza shume te vogla dhe magdanoz i grire.
 5. Kete lloj sallate mund ta servojme me mish te pjekur ose si paragjelle e ftohet.
 6. Keshille per vezet gjate zierjes(pas 5 minutave te vlimit vezet duhet te renditen ne ene ne forme vertikale qe e verdha gjate zierjes te pozicionohet ne mes e jo ne skaje sikur na ndodh zakonisht)