Përbërësit

  • 45 gr gjalpë
  • 4 lugë vaj
  • 1 kg hudhër
  • 1 lugë sheqer
  • 30 gr miell
  • 1,8 decilitra supë kubike
  • Kripë
  • Piper
  • 8 copa bukë franceze
  • Kaçkavall

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një tenxhere të madhe ngrohim gjalpim dhe vajin, shtojmë hudhrën e prerë në fleta të holla.

Skuqet disa minuta, deri sa të marrë ngjyrë kafeje të artë, spërkatet me miell dhe me përzierje të vazhdueshme skuqet disa minuta.

Pastaj shtohet supa kubike e përgatitur, kripa dhe piper i zi, tenxherja mbyllet me kapak dhe përzihet herë pas here.

Vlon në zjarr të ulët dhe për rreth 20 minuta, copat e prera imët nga buka franceze piqen pak në furrë të nxehtë.

Nxirren, kthehen nga ana tjetër, spërkaten me kaçkavall të grirë nerende dhe kthehn përsëri në furrë derisa të shkrihet djathi.

Supa derdhet në pajta dhe në të vëmë nga një copë buke thekur, shërbehet e ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.