Përbërësit

PËR 5 PERSONA

 • 5 vezë
 • 5 speca te kuq
 • 1 kanaqe salce domatesh
 • 2 lugë vaj
 • 2 qepë
 • 1 gotë magdanoz
 • Piper te zi
 • kripë
 • vegete

Hapat

 1. Se pari, marim qepen dhe e coptojme, pastaj marim një tigan vendosim vaj në të dhe shtojmë qepët, dhe i fërgojmë ato derisa të shohim qe kan mar ngjyrë ari apo ngjyrë të karamelizuar
 2. Pastaj marim specat e kuq i coptojmë dhe bashkë më salcen e domateve dhe magdanozin i shtojmë në tigan
 3. Shtojmë krype, vegetën dhe piperin e zi sipas shijes
 4. Shtojmë krype, vegetën dhe piperin e zi sipas shijes
 5. Pastaj me ndihmën e lugës hapim 5 vrima në tigan, në vrimat që krijuam hudhim vezët një nga një
 6. Mbulojmë tiganin prap me kapak, dhe e lem kështu për disa minuta, derisa të shohim që vezet jane zier
 7. Siper gjelles vendosim pak magdanoz per dekorim.