Përbërësit

 • vezë
 • proshutë
 • gjize e ëmbël
 • ketchup
 • kripë
 • piper
 • vaj ulliri

Hapat

 1. Zjeni vezët. Lërini të ftohen dhe ndajini përgjysmë duke i hequr të verdhat.
 2. Në një enë, përzjeni të verdhat me gjizën e ëmbël, proshutën, salcën e kuqe dhe erëzat.
 3. Shtoni pak vaj ulliri dhe frulojini deri sa të përftoni një masë kremoze. Rregulloni shijen me kripë dhe piper.
 4. Me kremin që përftuat, mbushni sërish të bardhat e vezëve dhe shërbejini të shoqëruara me sallatrat që preferoni.