Speca somborka turshi

spot_img

Përbërësit:

200 speca,
5 lt ujë,
700 gr kripë,
500 gr sheqer,
2 filgjan te kafes turke vaj,
2 filgjan uthull.

Hapat

Specat pastohen,numrohen 200 cope dhe u hiqen bishtat dhe farat.

Ne nje ene qesim ujin,kripen sheqerin qe te vloj.

Pasi uji vlon shtojme uthullen dhe vajin dhe largojme nga zjarri.

Specat e pastruara nga farat i qesim ne nje ene te madhe dhe persiper qesi perzierjen me ujin e vale.

Persiper qesim nje kapak jo shume te rende,dhe i leme keshtu per 24 ore.

Specat do te fundosen gradualisht.

Pastaj pas 24 oreve marim ene ne te cilen do ti konzervojme(mjafton tanim nje ene per 10 litra) dhe i palosim specat dhe ne fund kthejme ujin e mbetur. Uji do te dal persiper menjehere sepse edhe specat gjate marinimit do te leshojne nje sasi lengu dhe keshtu mjafton qe uji te del pesiper. Nese deshironi sasi me te madhe speash vetem i dyfishoni perbersit dhe procedura eshte e njejte. Kjo turshi mund te konzervohet edhe neper kavanoze sikurse ne foto por nese pergadisim me shumice atehere mundet edhe neper ene te medha qe jan enkas per turshi.Turshite e pergaditura ne kete menyre i leme ne vend te ftohet.Mund ti perdorim edhe pas pak ditesh te konzervimit

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles