Vazhdon të rritet numri i fëmijëve që mungojnë vaksinat kritike

Lajmi për vdekjen e parë pediatrike të lidhur me gripin këtë sezon në një fëmijë të pavaksinuar në Florida vjen vetëm disa ditë pasi Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) raportuan se përqindja e fëmijëve në SHBA që nuk kanë marrë vaksina të rekomanduara për sëmundjet infektive vazhdon të rritet.

Sipas Departamentit të Shëndetit të Floridës, vdekja e lidhur me gripin u raportua gjatë javës që përfundoi më 6 tetor 2018. Fëmija i pavaksinuar nuk kishte asnjë gjendje të njohur themelore mjekësore.

CDC rekomandon vaksinimin rutinë vjetor të gripit për të gjithë personat e moshës 6 muaj e lart që nuk kanë kundërindikacione.

Ndërkohë, dy raporte të CDC-së të datës 12 tetor 2018, zbuluan një rritje të numrit të fëmijëve që u mungonin disa ose të gjitha vaksinat për sëmundje potencialisht të rënda. kopshtarët si dhe fëmijët nga 19 deri në 35 muaj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles