Vaj i peshkut ka përfitime të ndryshme shëndetësore

spot_img

Vaj i peshkut ka përfitime të ndryshme shëndetësore

Vaj i peshkut ka përfitime të ndryshme shëndetësore

Vaj i peshkut ka përfitime të ndryshme shëndetësore. Ai përmban acide yndyrore omega-3, vepron si një antioksidant dhe mbron zemrën. Vaju i peshkut është në dispozicion në formë të lëngshme, por edhe në formë kapsule.

Ky vaj përmban shumë vitamina A dhe D. Këto vitamina janë të mira për flokët, lëkurën, thonjtë. Vitamina A është e mirë për sytë, përmirëson shikomin, dhe gjendet gjithashtu në karrota, portokall dhe qumësht. Vitamina D është e nevojshme për kockat, përmirëson absorbimin e kalciumit.

Për shkak të pranisë së acideve yndyrore omega-3, ajo parandalon sëmundjet e zemrës dhe rrezikun e arterosklerozës. Ato zvogëlojnë rrezikun e mpiksjes së gjakut, përmirësojnë funksionin e trurit dhe mbrojnë kundër diabetit.

Vaji i peshkut me ushqimin e duhur dhe aktivitetin fizik stimulon humbjen e peshës. Përveç kësaj, vaji i peshkut është i mirë për lëkurën dhe këtu do t’ju tregojmë se si të bëni një maskë të thjeshtë të fytyrës:

Përzihet një lugë e vogël e vajit të peshkut me mjaltë. Pastaj zbatohet në fytyrë dhe le të qëndrojë për 5 minuta, pastaj pastroje me çaj të ftohtë nga kamomilit.

 

 

(Visited 143 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles