Udhëtoni në Maltë virtualisht

spot_img

Arkipelagu mesdhetar i Maltës po i fton njerëzit të eksplorojnë virtualisht kulturën e tyre dhe 7000 vjet histori të pasur. Heritage Malta është agjencia kombëtare e Maltës për muzetë, praktikat e ruajtjes dhe trashëgiminë kulturore.

Heritage Malta ka bashkëpunuar me Google për t’u dhënë njerëzve mundësinë unike për të vizituar virtualisht disa nga muzetë dhe faqet kombëtare të agjencisë përmes platformës online Google Arts & Culture.

Turne Virtuale të Trashëgimisë në Maltë

Heritage Malta aktualisht ka 25 vende të disponueshme për tu vizituar virtualisht. Kjo përfshin muze të ndryshëm, tempuj, kalatë dhe vende arkeologjike. Malta është gjithashtu shtëpia e tre vendeve të Trashëgimisë së UNESCO-s që mund të eksplorohen virtualisht: qyteti i Valetta, Hypogeum Ħal Saflieni dhe Tempujt Megalithic.

Pallati i Mjeshtrit të Madh

  1. Në qytetin e Valetës, mund të shihet Pallati i Mjeshtrit të Madh ku sot ndodhet Zyra e Presidentit të Maltës. Vetë Pallati ishte një nga ndërtesat e para në qytetin e ri të Valettës, i themeluar nga Mjeshtri i Madh Jean de Valette në 1566, disa muaj pas përfundimit të suksesshëm të Rrethimit të Madh të Maltës në 1565. Armatura e Pallatit është një nga koleksionet më të mëdha në botë të armëve dhe të armaturës që është ende e vendosur në ndërtesën e saj origjinale. Faqja e internetit ofron katër ekspozita në internet që mund t’i shikoni, galeri fotografish dhe dy pamje muzeale sikur dikush të qëndronte brenda muzeut.

Fort St Elmo

Gjithashtu në Valetta, mund të vizitoni praktikisht Muzeun Kombëtar të Luftës Fort St. Elmo. Artefaktet shfaqen në rend kronologjik, duke filluar nga fazat e hershme të epokës së bronzit rreth vitit 2500 para Krishtit Dy salla i kushtohen rolit të rëndësishëm të Maltës në Luftën e Parë Botërore, Periudhën e Ndërluftës dhe rolin historik të Maltës në Luftën e Dytë Botërore ku Gloster Sea Gladiator N5520 Afishohen FAITH, Jeep ‘Husky’ i Roosevelt dhe çmimi Malta për trimëri, George Cross. Kjo faqe përfshin një ekspozitë në internet, një galeri fotografish dhe 10 pamje muzeale që shikuesit mund të eksplorojnë.

Ħal Saflieni Hypogeum

  • Ħal Saflieni Hypogeum ndodhet në Raħal Ġdid. Ky Hypogeum është një kompleks nëntokësor i gdhendur në shkëmb, i cili është përdorur si vend i shenjtë, ashtu edhe për qëllime varrimi nga ndërtuesit e tempullit. Ai u zbulua gjatë ndërtimit në vitin 1902. Ka tre nivele nëntokësore që datojnë rreth vitit 3600 deri në 2400 para Krishtit. Ekziston një ekspozitë në internet që zbulon një varrezë nëntokësore parahistorike, një galeri fotografish dhe një pamje muze.

Tempujt Ġgantija

  • Janë shtatë tempuj megalitikë të gjetur në ishujt Gozo dhe Malta, secili si rezultat i zhvillimit individual. Pesë nga shtatë mund të vizitohen virtualisht. Tempujt Ġgantija në Xagħra, Gozo janë monumentet më të vjetra, të pavarura në botë dhe janë një dëshmi e banimit të ishullit për të paktën 1000 vjet përpara se të ndërtoheshin piramidat e famshme egjiptiane të Gizës. Në faqen e internetit shikuesit mund të shikojnë një ekspozitë në internet, një galeri fotografish dhe tre pamje muzeale.

Joseph Calleja Video

Muzikantët dhe këngëtarët në Maltë po ndjekin shembullin në vazhdën e pandemisë së koronavirusit dhe po ndajnë performancat e tyre në internet për t’i vlerësuar të gjithë. Tenori i Maltës, Joseph Calleja u kërkoi fansave të tij që të kërkonin këngë dhe arie që do të donin ta dëgjonin të këndonte në faqen e tij në Facebook.

Transmetim i drejtpërdrejtë i Trashëgimisë Malta Pranverë Equinox

Heritage Malta është gjithashtu i njohur për organizimin e ngjarjeve vjetore për publikun për të dëshmuar ekuinoksin e pranverës dhe këtë vit u anulua për shkak të COVID-19. Në vend të kësaj, ata transmetuan drejtpërdrejt ngjarjen në faqen e tyre në Facebook, në mënyrë që askush të mos humbasë! Ngjarja shënon marrëdhënien e veçantë midis tempujve dhe stinëve. Ndërsa rrezet e para të diellit u projektuan përmes portës kryesore të tempujve jugor të Mnajdra, shikuesit ishin në gjendje të dëshmonin ekuinoksin pranveror në internet.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles