Trajtimi i ri për ndezjet e nxehta, Bijuva, bëhet në rregull nga FDA

Gratë që vuajnë nga ndezjet e nxehta të lidhura me menopauzën mund të kenë një mundësi të re trajtimi. Të Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi ilaçin me recetë orale Bijuva (estradiol dhe progesterone) më 29 tetor 2018.

Bijuva përmban bioidentike estradiol dhe progesterone. “Bioidentike” do të thotë se substancat janë bërë në një laborator, por janë kimikisht identike me hormonet që gratë prodhojnë natyrshëm.

Të lidhura: Mindfulness mund të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të menopauzës

“Për herë të parë, gratë kanë akses në një terapi hormonale të aprovuar, të testuar dhe efektive nga FDA, e cila siguron estradiol bioidentik të kombinuar me progesterone bioidentike,” tha. JoAnn Pinkerton, MDdrejtor ekzekutiv i Shoqatës së Menopauzës së Amerikës së Veriut (NAMS) dhe profesor i obstetrikës dhe gjinekologjisë në Sistemin Shëndetësor të Universitetit të Virxhinias në Charlottesville.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles