Trajnimi i stilit të jetesës ndihmon pacientët me ngjyrë të ulin presionin e gjakut

Dhënia e pacientëve të zi me hipertensionit Trajnimi i personalizuar se si të përmirësojnë zakonet e tyre të të ngrënit e ka bërë më të lehtë për ta menaxhimin e presionit të gjakut, ka zbuluar një studim i ri.

“Të rriturit me ngjyrë kanë normat më të larta të presionit të lartë të gjakut në Shtetet e Bashkuara dhe, për arsye që nuk i kuptojmë plotësisht, ai fillon në një moshë më të re dhe rezulton në goditje, sulme në zemër, infraktsëmundje kronike të veshkave dhe probleme të tjera serioze shëndetësore të lidhura me hipertensionin që ndodhin gjithashtu në një moshë më të hershme”, thotë autori i vjetër i studimit. Stephen Sidney, MD, MPHnjë shkencëtar hulumtues në Divizioni i Kërkimit Kaiser Permanente në Oakland, Kaliforni.

Studimi i ri u fokusua në një grup veçanërisht me rrezik të lartë prej 1761 pacientësh me ngjyrë – njerëz presioni i gjakut i të cilëve mbeti i lartë edhe kur merrnin ilaçe për ta ulur atë. Të gjithë pacientët u caktuan në mënyrë rastësore në një nga tre grupet: të vazhdonin me mjekimin e tyre të zakonshëm vetë për 12 muaj, ta kombinonin atë me monitorimin e mjekimeve shtesë ose ta kombinonin me stërvitjen e stilit të jetesës.

Pacientët që u caktuan të merrnin monitorim shtesë të medikamenteve bënin kontrolle të shpeshta të presionit të gjakut dhe shpesh u përshkruheshin dy ose më shumë antihipertensivë për të mbajtur nën kontroll gjendjen e tyre. Me stërvitjen e stilit të jetesës, pacientët patën deri në 16 seanca telefonike me një dietolog të regjistruar për t’i ndihmuar ata të ndiqnin DASH (Qasje dietike për të ndaluar hipertensionin)) dietë, e cila thekson gatimin me vajra bimore, ngrënien e arrave, frutave, perimeve, produkteve të qumështit me pak yndyrë, drithërave, peshkut dhe shpendëve, si dhe kufizimin e mishit të kuq dhe sheqernave dhe kripës së shtuar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles