Përbërësit

 • 1,5 kg mish i bluar viçi
 • 200 gr kaçkavall
 • 2 kokë qepë
 • 4 thelpinj hudhre
 • 500 gr bukë bajat
 • 2 lugë biber i zi
 • 1 tubë majdanoz
 • 300 gr tranguj kornishan
 • 200 gr ullinj
 • 200 gr tomatina
 • 200 gr suxhuk
 • 3 decilitra vja
 • 3 vezë
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kaçkavalli pritet në katrorka 1×1 centimetër, ndërsa majdanozi, qepët, dhe hudhra grihen shumë imët.

Buka ngopet me ujë, kullohet mirë dhe thërrmohet, tomatina priten përgjysmë, ndërsa suxhuku pritet në rrathë të hollë.

Në enë të përshtatshme bashkohen mishi i bluar, buka e thërrmuar, vezët, qepët e hudhra, biberi i kuq, majdanozi dhe mëlmesa të përziera, të gjitha përzihen mirë.

Nga masa e përzier, me dorë formësohen toptha të madhësisë së arrës dhe në mes të seciliit topth vendoset nga një katrorë kaçkavalli.

Toptha fërgohen, derisa të skuqen në vaj të nxehtë, në shkop dekorues renditen sipas dëshirës një copa suxhuk, një coëp trangull, një ullinj, një tomatinë dhe në fund një topth mishi.

E njejta procedurë përsëritet derisa të shpenzohet i tërë materiali i përgatitur.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.