Të ardhurat nga lojërat në SHBA arrijnë nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

spot_img

Kazinotë komerciale në SHBA fituan gati 14 miliardë dollarë në tremujorin e tretë të këtij viti, duke shënuar tremujorin më të mirë të industrisë ndonjëherë dhe duke i shtyrë të ardhurat nga kazinotë amerikane të kalojnë atë që ishte për të gjithë vitin 2020.

Shifrat nga Shoqata Amerikane e Lojërave, grupi kombëtar i tregtisë së industrisë së kazinove, tregojnë se kazinotë në SHBA janë gati të kalojnë vitin e tyre më të mirë ndonjëherë në 2021 pasi më shumë konsumatorë ndihen rehat duke vizituar kazinotë në mes të pandemisë COVID19 dhe ndërsa të ardhurat nga bastet online dhe sportive vazhdojnë të rriten. .

Jane Bokunewicz, drejtoreshë e Institutit Lloyd Levenson në Universitetin Stockton të Nju Xhersit, tha se kërkesa e ndrydhur midis klientëve të lodhur nga pandemia luajti një rol të madh në ringjalljen e industrisë pasi u hoqën kufizimet.

“Rritja shpërthyese e lojërave të internetit gjatë pandemisë angazhoi një audiencë të re të konsumatorëve që mund të jenë bërë kureshtarë për kazinotë me tulla dhe llaç dhe përvojën e lojërave personale,” shtoi ajo. “Të inkurajuar nga programet e marketingut të kazinosë dhe besnikërisë, ata mund të kenë vendosur të provojnë diçka të re.”

Me 38.67 miliardë dollarë të ardhura gjatë nëntë muajve të parë të vitit, industria ka kaluar tashmë të ardhurat e krijuara për vitin e plotë 2020 dhe është në hap për të thyer rekordin e saj vjetor prej 43.65 miliardë dollarësh, të vendosur në 2019.

“Dy tremujorë radhazi të të ardhurave rekord nga lojërat janë një arritje e jashtëzakonshme në çdo kontekst, e lëre më pas vitit më sfidues në historinë e industrisë,” tha Presidenti dhe CEO i AGA Bill Miller.

“Rimëkëmbja jonë nuk është një goditje e shpejtë, por më tepër një rezultat i qëndrueshëm i udhëheqjes sonë në rihapjen e përgjegjshme, oferta argëtuese të klasit botëror dhe favorizim të gjerë.

Lojërat tradicionale vazhdojnë të nxisin performancën e industrisë, me lojëra elektronike të kombinuara dhe lojëra tavoline që vendosin një rekord të ri tremujor të të ardhurave prej 12.05 miliardë dollarësh. Pas ngecjes në tremujorët e mëparshëm, të ardhurat nga lojërat e tavolinës mposhtën rekordin e të ardhurave tremujore me më shumë se 10 përqind në tremujorin e tretë 2021.

Dhjetë nga 25 shtetet me kazino komerciale panë rekorde të të ardhurave tremujore, duke përfshirë katër shtetet e lojërave tregtare me fitimin më të lartë në 2019: Nevada, Nju Xhersi, Nju Jorku dhe Pensilvania.

Në Las Vegas Strip, të ardhurat nga lojërat arritën gjithashtu një nivel më të lartë të të gjitha kohërave prej 2.06 miliardë dollarësh. Rekordi u nxit pjesërisht nga rikthimi i qëndrueshëm i turizmit. 9.2 milionë njerëz vizituan Las Vegasin në tremujorin e tretë 2021, një rritje gati 10 për qind krahasuar me tremujorin e dytë 2021 dhe niveli më i lartë tremujor i vizitave që nga shpërthimi i COVID-19.

Të ardhurat nga lojërat komerciale të tremujorit të tretë 2021 u rritën nga të ardhurat rekord të iGaming prej 938.6 milionë dollarë. Ndërkohë, të ardhurat nga bastet sportive panë një nivel të ulët tremujor për vitin 2021 prej 886.5 milionë dollarësh për shkak të një kalendari të kufizuar sportiv të fundit të verës. Të ardhurat e kombinuara të basteve sportive dhe iGaming gjatë nëntë muajve të parë të vitit qëndrojnë në 5.36 miliardë dollarë, më shumë se 200 për qind nga viti në vit.

“Me vendosjen e rekordeve të lojërave me tulla dhe llaç, zgjerimin në vertikale të reja dhe rimëkëmbjen e turizmit vendas dhe ndërkombëtar, industria është në një pozicion të fortë për një rikuperim të plotë,” vazhdoi Miller.

“Unë jam i bindur se rikthimi i takimeve, konventave dhe udhëtimeve ndërkombëtare do të përshpejtojë më tej rimëkëmbjen e lojërave në 2022.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles