Malajzia shpreson të rifillojë udhëtimin ndërkombëtar në vitin 2022

spot_img

Malajzia do të rihapë kufijtë

Pas shpalljes së Rihapja e kufirit Malajzi – SingaporKëshilli Kombëtar i Rimëkëmbjes së Malajzisë propozoi rihapjen e kufijve për udhëtarët e huaj deri më 1 janar 2022.

Duke filluar nga e hëna, 15 nëntor, Malajzia do të lejojë turistët e vaksinuar plotësisht nga vende të caktuara të vizitojnë ishullin turistik verior të Langkawi pa karantinë.

Ndërsa turistët e kësaj flluskë udhëtimi ndërkombëtar të Langkawi nuk do t’i nënshtroheshin asnjë periudhe karantine, qëndrimi i tyre do të duhej të zgjaste të paktën tre ditë. Këta turistë duhet të bëjnë një test të kundërt të reaksionit zinxhir të transkriptimit të polimerazës (RT-PCR) 72 orë përpara nisjes së tyre për në Langkawi.

Ata që mbërrijnë nëpërmjet Aeroportit Ndërkombëtar të Kuala Lumpurit do të duhet t’i nënshtrohen testimit të shpejtë molekular pas mbërritjes, ndërsa udhëtarët që shkojnë drejt në Langkawi do t’i nënshtrohen një testi RT-PCR për COVID-19 në ditën e dytë pas mbërritjes.

Këta udhëtarë u kërkohet gjithashtu të sigurohen për një minimum prej 80,000 dollarë amerikanë (332,000 RM).

Aktualisht, shtetasit e huaj nga SHBA dhe vende të tjera kanë nevojë për miratim me shkrim nga qeveria e Malajzisë ose një leje të veçantë udhëtimi afatgjatë për të hyrë në vend, sipas Ambasadës Amerikane.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles