Tavë me kungulleshka

spot_img

Përbërsit:

4 kungulleshka
3 veze
150 gr djathe
100 ml qumesht
1-2 luge ajke e tharte(shmant,pavllake)
1 luge miell
Krip,piper i bardhe

Përbërsit:

Kungulleshkat i pastrojme dhe prejm fleta te holla per se gjati(prejen e bejme me mjetin qe qerojme patatet ose mjetin qe grijme kackavallin ne feta te holla).
Ne tavoline e punes shtrijme nje flete fete kungulleshke,nga gjysma e saj vazhdojme vendosjen e fetes se dyte,pastaj te tretes gjithashtu nga gjysma e se dytes dhe te katerten nga gjysma e se treses,pra beje nje renditje 4 feta kungulleshke per se gjati ne nje vije.
Ne fillim qesim nje pjese djathi,pastaj fillojme mbeshjelljen ne forme roleje deri ne fund duke formuar ekshtu nje lloj trendafili.
Kungulleshken e pergaditur ne kete menyre e qesim ne tave te lyer me pak vaj.
Fillojme me pergaditjen e ‘’trendafilit’’ te dyte me kungulleshka dhe keshtu derisa te hargjohen fetat u kungulleshkave dhe mbushet tava(per kete arsye zgjedhim nje tave te vogle qe mos te mbetet shume hapesire mes ‘’trendafileve’’ te kungulleshkave.
Taven e pergaditur ne kete menyre e fusim ne furre te nxehte 200 grade per 15-20 minuta.
Perzijme vezet,qumeshtin,ajken e tharte,miellin kripen dhe piperin e bardhe(ne kete mase sipas deshire shtojme djathe cilindo lloj qe preferojme me shume,nga ai qe shkrihe-mocarela ose djathi forte kckavall te grire ne rende).
Te gjitha keto i perzijme mire,dhe qesim mbi kungulleshkat gjysem te pjekura dhe kthejme taven ne furre edhe per 20 minuta.
Servojme te nxehte me ajke te tharte,kos ose edhe mish te pjekur

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles