Tart me perime

Përbërsit:

250 gr miell

150 gr margarin ne temp ambienti

Pak krip,pak sheqer

1 veze

2 luge gjelle qumesht te ftohet

Përbërsit për mbushjen:

1 purri(presh)

1 spec

1 qepe e vogle e kuqe

3 thelpinje hudher

1 brokoli

200 gr mish pule

200 gr mish i bluar

200 ml ajke per zierje(hoplla per kuzhine)

200 gr kackavall

melmesa(krip,vegete,piper i zi)

Udhëzimet:

Se pari pergadisim brumin per tart(nese nuk e marim te gatshem

Ne nje ene qesim miellin,kripen ,sheqerin,vezen,margarine  e mbajtur ne tem ambienti(jo i shkrire) dhe perzijme me dore derisa te formohen therrmia shume te imta nga mielli i lagur tashme nga veza dhe margarina

Pastaj shtojme qumeshtin duke pasur kujdes qe brumi te mos behet shume i qullet,rrumbullkasojme dhe mbeshtjellim me plastfolie,leme ne frigorifer per 30 minuta,sa me shume te ftohet aq me i mire behet tarti(jo te ngrihet)

Pastaj marim brumin e qesim ne tavolinen e punes,hollojme pete me trashesi 0.5 cm

Peten e vendosim ne kallep te lyer me margarin dhe mbulojme tere siperfaqen e kallepit(jan kallep te posacme te  lakuar rrethi)

Pastaj ne kallep te mbuluar me peten e tartit shtojme qepen,specin,hudhren te cilat i kemi zbutur ne vaj me melmesa

Shtojm brokolin e zier per 3 minuta me uje te kripur

Shtojme mishin e bardhe te cilin e kemi ferguar pak,dhe topezat nga mishi i bluar ne te cilin kemi shtuar pak melmesa

Persiper qesim perzierjen e ajkes se kuzhines me pak vegete dhe pak piper te zi si dhe ne fund fare kackavallin e grire ne rende

Pjekim ne furre te nxehte per 20 minuta ne 200 grade

 

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles