Supë petë me shije tajlandeze

Supë petë me shije tajlandeze

Një supë pikante, ushqyese e mbushur plot me perime dhe shije aziatike – petët e orizit ndihmojnë në mbajtjen e ulët të yndyrës dhe kalorive

Përbërësit

 • 500 ml lëng pule, viçi ose perimesh (përdorni një kub stoku me rreth 35-40 kalori, ose të bërë vetë, të pastruar nga yndyra)
 • ½ bar limoni kërcelli, gjethet e forta janë hequr, të prera hollë
 • 1 gjethet e gëlqeres feta hollë, ose lëkura e grirë ½ lime
 • 15 g xhenxhefil i freskët i grirë
 • 1 lugë Salcë peshku tajlandeze
 • ½ djegës i kuq farat e hequra, të prera hollë
 • 85 g lakra pranverore prerë në copa
 • 50 gr karrota të prera hollë
 • 50 gr bishtaja të prera në gjatësi 2.5 cm
 • 25 g petë orizi gatuar, duke ndjekur udhëzimet e paketimit dhe shpëlahet me ujë të ftohtë
 • ¼ gëlqere

Metoda

 • HAPI 1

  Lëreni lëngun të ziejë në një tigan të madh. Shtoni barin e limonit, gjethen ose lëkurën e limonit, xhenxhefilin, salcën e peshkut dhe specin djegës sa të dëshironi. Ziejini për 20 minuta. Shtoni lakrën dhe ziejini për 30 minuta të tjera derisa të jetë shumë e butë. Shtoni karotat dhe fasulet dhe ziejini për 3 minuta. Mbushni me më shumë ujë të valë nëse është e nevojshme.

 • HAPI 2

  Hidhni petët e orizit në një enë dhe hidhini sipër lëngun e zier. Shërbejeni me një copë lime për t’u shtrydhur.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles