Përbërësit

 • 1.5 litra lëng peshku
 • selinoje
 • majdanoz
 • kripë
 • piper
 • 3 kokrra patate
 • 3 karrota
 • 8 mashurka te pastruara
 • 2 kokrra domate
 • 3 lugë vaj
 • qepë

Hapat

 1. Lajmë perimet me ujë të bollshëm dhe më pas i presim në formë kubike.
 2. Në një tenxhere me vaj hedhim qepë të grirë hollë dhe pasi e përziejmë derisa të zverdhet, shtojmë karotat, selino, mashurka dhe pak miell.
 3. Pas këtij procesi hedhim domatet të cilave iu duhet hequr lëkura.
 4. Lëngu i peshkut të cilin duhet ta përgatisim që në fillim, i hidhet masës së përzier dhe e lëmë të marrë valë.
 5. Më pas hedhim patatet dhe i lëmë të ziejnë rreth 10 – 15 minuta.
 6. Supës i hidhet në fund majdanoz, selino, piper dhe kripë sipas dëshirës.
 7. Gjatë kohës së servirjes në pjatë i hedhim copëza tul peshku të cilat janë të ziera dhe të pastruara nga halat./kosovarja/