Përbërësit

1 gotë thjerrëza

1 filxhan bollgur

½ filxhan oriz

2 copa hudhra

1 qepë

3 gota ujë të pulës

4 gota ujë

2 lugë miell

1 lugë salcë

1 lugë vaj vegjetal

1 lugë nanexhik

½ lugë qimnon

1 lugë biber i kuq

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Vajin vegjetal e derdhni në tenxhere në zjarr mesatar, e ngrohim vajin dhe pastaj ia shtojmë miellin për fërgim, pas 2-3 minutave salcë.

Dalë nga dalë ia shtojmë ujin dhe e përziejmë glazurën, në një tigan e fërgojmë hudhrën dhe qepëni, pas fërgimit i derdhim në tenxhere.

Në tenxhere së fundmi i shtojmë orizin, thjerrëzat, bollgurin, erëzat, ujin e pulës dhe qorbën e lëmë të vlojë rreth 10-15 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak