Supe me selino

spot_img

Perberesit:

-2 selino mesatare (perdoret pjesa e bardhe e rrenjes per kete supe dhe jo kercelli)
-200 gr kos
-1 luge miell (mund te perdorni dhe miell dietik)
-lengu i nje limoni
-pak kripe dhe piper i zi
-uje rreth 1 lt ose leng mishi 1 lt
-pakez koper e grire
-1 luge pana ne fund

Qerojini selinot dhe pritini ne copa te vogla.Pasi ti shpelani , vijini te zihen ne ujin/lengun e mishit ku te keni futur dhe lengun e limonit (kjo ndihmon te mos nxihet selino dhe i jep shije te kendshme).

Lijeni te zihet , me tej merreni selinon (duke perdorur kullojse.mos e hidhni ujin qe zite selinon) dhe copetojeni fare imet ne mikser.

Ne nje tas perzini kosin me miellin mire , deri sa te krijohet nje mase e njetratshme.Shtojeni kete dhe selinon e grire ne tenxhere ku ndodhet uji /lengu i mishit dhe filloni ti perzini mire pa lene qe mielli te krijoje toptha te vegjel.

Nga fundi shtoni kopren, kripen e piperin e zi dhe panen nese deshironi.
Mund ta servirni te ngrohte ose te ftohte.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles