Supë me petë Teriyaki

spot_img

Supë me petë Teriyaki

Një supë e lehtë si ramen me petë, pulë dhe një bazë stoku me erëza

Përbërësit

 • 1.4l lëng perimesh të nxehtë (ne kemi përdorur pluhur bujoni me perime Marigold Swiss)
 • 1 lugë xhenxhefil me rrënjë të freskët të grirë
 • 2 lugë gjelle marinadë teriyaki ose salcë soje e lehtë
 • ½ lugë Pluhur kinez me pesë erëza
 • 85 g petë e imët me vezë ose oriz
 • 300 gr perime të freskëta të skuqura
 • 85 g kërpudha (çdo lloj), të përgjysmuar ose të prerë në feta
 • 100 gr pulë e pjekur pa lëkurë i grisur në copa
 • 1 lugë farat e susamit
 • salcë djegës për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidheni lëngun në një tigan të madh dhe ngroheni derisa të ziejë. Përzieni marinadën me xhenxhefil dhe teriyaki ose salcën e sojës dhe më pas shtoni pluhurin me pesë erëza për një shije të vërtetë.

 • HAPI 2

  Shtoni petët e zgjedhura dhe gatuajeni për 3-4 minuta, duke i trazuar lehtë për t’i liruar herë pas here. Hidhni perimet dhe kërpudhat e skuqura, gatuajeni për disa minuta dhe më pas shtoni pulën e gatuar dhe ziejini për 1-2 minuta të tjera.

 • HAPI 3

  Spërkateni supën sipas shijes dhe shërbejeni sa më shpejt të jetë e mundur. Hidhni në 4 tas të ngrohur dhe spërkatni me farat e susamit. Vendoseni shishen e salcës së djegës në tavolinë, në mënyrë që të gjithë të ndezin supën e tyre me më shumë nxehtësi nëse duan.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles