Përbërësit

 • 2 gote makarona te vegjel
 • 2 luge kos i trashe ose pavllake,shmant
 • 1 gote miser i zier
 • 2 luge gjelle miell
 • 2 luge gjelle lëng limoni
 • 2 luge te vagla melmesa (nane,borzilok etj)
 • kripë
 • vegete

Hapat

 1. Ne nje ene qesim 7 gota uje dhe ne te ziejme makaronat.
 2. Ne nje ene tjeter qesim miellin,lengun e limonit,kosin(pavllaken,shmantin), dhe perziejme mire.
 3. Pastaj marin me luge te madhe pak uje nga i cili jane zier makaronat dhe perziejme mire qe mos te na behen kokerrza.
 4. Tanim masen e perzier me miellin e qesim te ena ku zihen makaronat dhe perziejme qe te trashet lengu.
 5. Shojme edhe misrin e zier dhe te kulluar (ose dhe te konzervuar dhe te kulluar),
 6. Kete supe e ziejme edhe per 10 minuta ne temperature te ulet.
 7. Shtojme kripen dhe vegeten sipas shijes.
 8. Ne nje ene tjeter qesim vajin e ullirit dhe shtojme gjethet e grira te nanes ose mentes dhe fergojme per pak duke pasur kujdes qe mos te digjet.
 9. Edhe kete perzierje me vajin dhe menten e shtojme tek makaronat e ziera dhe ziejme edhe per disa minuta dhe supa tanim eshte e gatshme.