Pёrbёrёsit

  • 175 gr majdanoz
  • 40 gr gjalpë
  • 1 patate
  • 1 kokër qepë
  • 3 fije selino
  • 700 ml lëng perimesh
  • 150 ml qumësht i paskremuar
  • Kripë
  • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Majdanozit ia largojmë kërcenjtë dhe më pas e grijmë hollë.

Në një tenxhere shkrijmë gjalpin dhe ia shtojmë majdanozin e grirë, patatet, qepën dhe selinon.

I mbulojmë kapak dhe i lëmë të ziejnë në temperaturë të ultë për 10 minuta, duke i trazuar vazhdimisht.

Shtojmë lëngun e perimeve, e mbulojmë dhe e lëmë të zihet më ngadalë për 10 minuta.

Grijmë hollë majdanozin dhe e lëmë mënjanë, më pas e hedhim në tigan dhe e vëmë në zjarr ngadalë për dy ose 3 minuta.

Përzierjën e hedhim në një grirëse perimesh dhe e lëmë rreth 3 minuta derisa të bëhet si pure.

Këtë përbërje e shtyjmë drejt kullojsës duke e shtypur me lugë druri.

E hedhim përsëri në tenxhere, shtojmë qumështin, erëzat për shije dhe e ringrohim.

E ndajmë nëpër pjata dhe secilën prej tyre e zbukurojmë me majdanozin e mbetur.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o
KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtepiak.