Përbërësit

 • 800 gr kungull
 • 30 gr gjalpë
 • 1 lugë sheqer
 • ½ lugë curry
 • 150 mililitra lëng portokalli
 • 800 mililitra supë perimesh
 • 20 gr xhenxhefil
 • 2 lugë fara kungulli
 • Bajame
 • Kripë
 • Biber i zi
 • Biber i kuq

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kungulli pritet në katrorka, kaurdiset në gjalpë të nxehtë dhe i hedhet sasi e vogël sheqeri dhe curry salcë.

Kungulli pastaj zihet nja 3 mintua duke përzier vazhdimisht, derdhet në të lëngu i portokallit dhe supa me perime.

Xhenxhefili qërohet dhe i shtohet supës, supa duhet të vlojë në temperaturë mesatare edhe 20 minuta.

Farat e kungullit dhe fetat e bajameve fërgohen në tigan pa shtuar yndyrë, tigani shkundet shpesh me qëllim që të mos digjen farat dhe bajamet.

Hiqet xhenxhefili dhe supa përzihet me blender, supës i hedhen mëlmesa të përziera, kripë, biber i zi, biber i kuq.

Supës i shtohen edhe farat e kungullit dhe fetat e bajameve.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.