Supë kremoze me lulelakër

Supë kremoze me lulelakër

Nëse dëshironi, përdorni kërcellet dhe gjethet e lulelakrës për të bërë këtë supë kremoze me lulelakër dhe zvogëloni mbeturinat e ushqimit – gjethet do ta bëjnë supën një ngjyrë jeshile të lehtë.

Përbërësit

Metoda

  • HAPI 1

    Shkrini gjalpin në një masë të madhe tenxhere mbi nxehtësi mesatare derisa të ziejë, më pas ziejini qepët për disa minuta. Hidhni lulelakrën dhe patatet (nëse dëshironi, copëtoni imët kërcellin e lulelakrës dhe shtoni edhe këtë) për të lyer qepët me gjalpë, më pas mbulojeni dhe ziejini në zjarr të ulët për rreth 10 minuta, duke i trazuar një ose dy herë derisa perimet të zbuten. por jo me ngjyrë.

  • HAPI 2

    Hidhni lëngun dhe lëreni të vlojë, më pas shtoni qumështin dhe butësisht kthejeni në valë. Shtoni gjethet e lulelakrës, nëse përdorni, i rregulloni sipas shijes, më pas ziejini të pambuluara për 12-15 minuta derisa perimet të jenë shumë të buta.

  • HAPI 3

    E trazojmë kremin dhe e kthejmë në valë. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni me blic duke përdorur a blender dore deri sa të qetë. Për një përfundim tepër të mëndafshtë, mund ta shtyni purenë përmes një sitë, por kjo nuk është thelbësore. Supa tani mund të ftohet, të mbulohet dhe të ftohet deri në tre ditë, ose të ndahet dhe të ngrihet deri në tre muaj. Ngroheni derisa tubacioni të jetë i nxehtë. Shërbejeni të mbushura në tasa dhe të shpërndara me gjethe trumze ose qiqra dhe piper të zi të sapo bluar dhe spërkatur me vaj ulliri, nëse dëshironi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles