Përbërësit

 • gjalpë
 • 2 qepë të copëtuara
 • 2 patate të mesme, të copëtuara
 • 1 karrote
 • 1 selinoje e copëtuar
 • 750 ml lëng mishi i pulës
 • kripë
 • piper i zi
 • 25 gr
 • 175 gr pulë e gatuar
 • 300 ml shmand
 • majdanoz (opsionale)

Hapat

 1. Shkrini gjalpën në një tigan të madh dhe të thellë dhe gatuani qepët, patatet, karrotën dhe selinonë ngadalë për 5 minuta. Mos i lini perimet të marrin ngjyrë kafe.
 2. Shtoni lëngun e mishit dhe lëreni të vlojë ngadalë për 30 minuta. Shtoni kripë dhe piper sipas shijesh.
 3. Bluani supën në një blender deri sa të jetë e lëmuar dhe pastaj kthejeni në tigan. Përzini qumështin me miellin dhe shtojeni në supë. Lëreni të vlojë në temperaturë të ulet, duke përzier, deri sa supa të trashet.
 4. Ndërkohë, preni pulën në copa të vogla. Shtojeni në supër dhe lëreni të nxehet për 5 minuta të tjera. Shtoni 4-5 lugë gjelle shmand dhe lëreni të vlojë për 5 minuta më shumë.
 5. Servoni në pjata individuale dhe zbukuroni me shmand, piper dhe majdanoz