Supë kockore

Supë kockore

E mbushur me lëndë ushqyese për kocka, flokë dhe thonj të shëndetshëm, kjo supë është bërë me kocka pule të pasura me selen dhe zink dhe koriandër të pasur me antioksidantë.

Përbërësit

 • 1 pulë me mish trupi i pajetë, plus lëngjet e pjekjes së pelte prej tij, lëkura dhe yndyra e hedhur poshtë
 • 1 qepë e madhe të përgjysmuara dhe të prera në feta
 • lëvore dhe lëng 1 limon
 • 2 gjethe dafine
 • 1-2 specat e kuq të përgjysmuar, të prerë dhe të prerë në feta
 • 1 lugë koriandër e bluar
 • ½ lugë qimnon i bluar
 • paketë e vogël koriandër rrjedhin dhe gjethet e copëtuara dhe të ndara
 • 1 thelpi i madh hudhre të grira imët

Mbushje opsionale

 • 250 g qeskë oriz basmati me kokërr të plotë

Metoda

 • HAPI 1

  Thyejeni trupin e pulës në një tigan të madh dhe shtoni qepën, 1,5 litra ujë, lëngun e limonit dhe gjethet e dafinës. Mbulojeni dhe ziejini për 40 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak, për t’i bërë gjërat pak më të lehta për t’u trajtuar.

 • HAPI 2

  Vendosni një kullesë mbi një tas dhe hiqni të gjitha kockat në kullesë. Zgjidhini ato, zhveshni pulën dhe kthejeni atë me ndonjë qepë ndërsa kaloni nëpër grumbullin e kockave.

 • HAPI 3

  Kthejeni çdo lëng mishi nga tasi në tigan – dhe çdo lëng pjekjeje të pjekur – së bashku me specin djegës, korianderin e bluar, qimnonin, kërcellin e korianderit, lëkurën e limonit dhe hudhrën. Gatuani për disa minuta deri sa të flluskojë – mos e zieni shumë pasi do të prishni shijet delikate. Shijoni dhe shijoni vetëm nëse keni nevojë. Ndërkohë, ngrohni orizin sipas udhëzimeve të paketimit, më pas hidheni me gjethet e koriandrit. Hidheni lëngun e mishit në tas dhe hidheni sipër orizin.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles