Përbërësit

PËR 6 PORCIONE

 • 4 tranguj
 • 4 thelbinjë hudhër
 • 2 lugë vaj
 • 800 gr ajkë apo krem
 • 2 gota kos
 • magdanoz
 • Piper te zi
 • kripë

Hapat

 1. Pastrojmë dhe qërojm perimet.
 2. Magdanozin dhe hudhrat e coptuara i përziejmë me vaj.
 3. Trangujt e prerë imët, i përziejmë me kremin pastaj i shtojmë tek masa me magdanoz.
 4. Masen e përgaditur e fusim në frigorifer dhe e lëm 1 orë.
 5. Pastaj ia shtojmë jogurtin, krypen dhe piperin e zi për shije.