Përbërësit

PËR 1 PERSON

 • 200 ml ujë
 • 3 qepe te njoma
 • 1 karrote
 • 1 patate
 • 1 lugë qaji jogurt
 • kripë
 • magdanoz

Hapat

 1. Pastroni qepët, karroten, dhe pataten dhe preni ato imët
 2. Zieni ato për 30 minuta, në një tenxhere me 200ml ujë
 3. Pastaj futeni masen ne nje blender, dhe miskojeni derisa te fitoni një masë kremoze
 4. Mund ti shtypim dhe me blender dore, ose dhe mikser dore
 5. Serovjeni në pjate me pak magdanoz siper për dekorim