Specat djeges

spot_img

Specat djeges janë jashtëzakonisht të shëndetshem dhe duhet të përfshihen në dietën tuaj.

Ja pse. Piperkat ndihmojne kunder migrenës dhe dhimbjes se kokes.Studimet tregojnë se specat djegës mund të ofrojnë lehtësim te dhimbjeve nga migr
ena dhe sinoziti.

Capsaicina eshte kimiku që i bën specat te jene djegese ajo eshtë e njohur se pengon një neuropeptide kyç, substancen P që është çelësi i transmetimit te dhimbjeve ne tru. Speca djegs per parandalimin dhe lehtësimin e sinozitit .

Piperkat nxitin sekrecionet qe ndihmojne në pastrimin e mukozes nga hunda.

Ato gjithashtu përmbajne veti antibakteriale që ndihmojnë per te luftuar infeksionet kronike te sinozitit.

Specat djeges luftojne kancerin.Capsaicina jo vetëm shkakton djegje ne gjuhe por ajo gjithashtu drejton qelizat e kancerit të prostatës për të vrarë veten, në bazë të studimeve të publikuara capsaicina shkaterron rreth 80 për qind të qelizave te kancerit të prostatës tek minj.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles