Kleks torte

spot_img

kleks1/2 kg keksa”Petit beurre”
100 gr sheqer pluhur
250 gr gjalpë të zbutur
150 gr çokollatë
1 lugë rum
100-150 gr arra të bluara
2 dcl qumësht
1 lugë sheqer

Pergatitja:

Gjalpi i zbutur tundet me sheqer pluhur.Shtohen çokollata e shkrirë dhe arrat e bluara. Masës i shtohet rumi dhe përzihet mirë.Nga 4×3 keksa për një shtresë,ulen në qumësht të vakët të ëmblësuar me sheqer.Lyhen me kremin e përgatitur.Njëlloj veprohet me tërë masën e keksave dhe të kremit deri në fund (zakonisht 4 radhë) kur duhet e tërë torta të lyhet mbi dhe anash me krem.Mbi hidhen arra të bluara, ose çokollatë e kaluar në rende.Pasi të ftohet mirë,torta pritet në katrorë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles