Speca të ngrohura turshi

spot_img

Përbërësit

5 kg speca

2 tufa magdanoz

3 Hudhra

sheqer

Krip

vaj

uthull

Hapat

Specat I pastrojme nga bishtat dhe farat

Specat I radhisim ne tepsi nje shtres,ngrohim ne furren e parangrihur ne 200 grade derisa specat te nxehen(jo shume te piqen)

Secilit spec I fusim nga nje luge te vogel krip dhe nje luge te vogel sheqer

Ashtu te nxehte I radhisim ne enen ku do ti konzervojme,duke shar pas cdo rendi me speca uthull sallate nga pak sterpikje dhe nga pak vaj sterpikje.

Ne cdo te tretin rend qesim dhe nga pak krip

Ne nderkohe shtojme karrota te grira,thelpinje hudhre dhe magdanoz

Ne fund mbulojme me nje mjet me te rende dhe mbyllim enen(ose nese I vendosim ne kavanoze,tanim pasi kan pushuar dhe kan leshuar lengun e vet,I radhisim neper kavanoze dhe lengun qe kan leshuar qesim persiper)

Do te kete mjafte leng sa qe te dali persiper dhe mbyllyim mire hermetiksiht kavanozet

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles