Speca të kuq me vaj

Përbërsit:

 • 5 kg speca te kuqe
 • 2 hudhra
 • 1 tufe magdanoz
 • 2 karrota

Për shelliren:

 • 250 ml uje
 • 250 ml vaj
 • 250 ml uthull 9%
 • 250 gr sheqer
 • Piper i zi kokerr
 • 200 gr krip
 • 5 gr konzervans

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Udhëzimet:

Specat i pasrojme nga bishtat dhe farat.

Ne nje ene qesim ujin,vajin,uthullen,kripen,sheqerin dhe veme te vloje.

Ne masen qe vlon shtojme nga 4-5 speca,leme per nga 1-2 minuta,largojme dhe qesim ne nje ene te cilen e mbyllim menjhere.

Pasi te kem perfunduar me marinimin  e specave,marim enen ne te cilen do ti konzervojme specat qofte ajo e qelqit te sterilizuar,ose plastike e dezinfektuar me thelp hudhre tere sipefaqen e mbrendshme te enes,dhe fillojme me renditjen e specave.

Ne fund te enes qesim pak konzervans,thelp hudhre dhe specat duke shtuar thelpinje hudhre dhe karrote e magdanoz.

Keshtu perserisim ne cdo 2-3 rreshta me speca.

Pasi te kem mbushur enet me speca(nga kjo mase dalin 3 kavanoze nga 2 l),pastaj shtojme nga shellira e mbetur dhe mbulojme kavanozet me nje pjate deri te nesermen ose derisa te ftohen mire.

Pastaj kontrollojme nese ka nevoje per shellire shtese(shelliren e mbetur mos e humbasni)

Pastaj mbyllim mire kavanozet,dhe leme ne vend te fresket

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles