Speca të fërguara të konzervuara

spot_img

Perbersit:

  • 5 kg speca te kuqe
  • 500 ml vaj
  • Krip,sheqer,uthull
  • Hudher, karrote, magdanoz

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Udhezimet:

Specat i pjekim nga te gjitha anet,i qerojme dhe presim ne shirita duke u larguar njekohesisht bishtat dhe farat.

Bne nje ene te thelle qesim vajin,nxehim ne max dhe ne te shtojme specat.

Perzijme duke ferguar per 15 minuta,largojme nnga ena ne te cilen jane ferguar dhe vendosim neper kavanoze.

Shtojme kripen dhe sheqerin(masa e sheqerit pergjysem asaj me krip)varesisht sa i deshironi te njelmet)dhe perziejme.

Karrotat e  grira,magdanozin e  coptuar dhe hudhren e qesim neper shtresa gjate vendosjes neper kavanoze.

Pastaj ne vajin e mbetur shtojme 1 gote te vogle uthull dhe kete perzierje e qesim siper specave neper kavanoze.

Mbyllim hermetikisht dhe ruajm per disa kohe ose konsumojme te nersermen

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles