Përbërësit

 • 500 gr mish i bardhë gjeldeti
 • 2 speca
 • 3 domate
 • 200 gr jufka
 • 1 qepë
 • 3 të verdhtë e vezës
 • 2 deciitra ajkë
 • 1 decilitër qumësht
 • 150 gr miell
 • 0,5 decilitra vaj
 • Mëlmesa
 • Kripë
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishi i gjeldetit priten në shkopinj, ndërsa specat, domatet dhe qepa priten në katrorë, kërpudhat priten në rriska, jufkat zihen në ujë me kripë dhe kullohen nga lëngu i tepërt.

Mishi rrotullohet nëpër miell, fërgohet në vaj të nxehtë derisa të skuqet, e pastaj hiqet nga vaji dhe lihet në vend të ngrohtë.

Në pak vaj kaurdisen qepët, pastaj shtohen specat dhe kaurdisen derisa të zbuten, kur të zbuten specat, shtohen domatet dhe kërpudhat, vazhdon kaurdisja derisa të zbuten të gjitha perimet.

Në perinmet e kaurdisura shtohet jufkat, mishi, mustarda dhe mëlmesa sipas shijës, të gjitha përzihen mirë.

Enë e rezistueshme ndaj zjarrit lyhet me vaj, derdhen në të përbërësit e përgatitur, rrafshohen dhe përmbi u derdhet përzierja me të verdhtë e vezës, me ajkë dhe me qumështë.

Piqet për 35 minuta në furrë të nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.