Përbërësit

  • 1 grusht magdanoz të coptuar
  • 3 thelbinjë hudhër
  • 1/2 filxhani vaj ulliri
  • Piper te zi
  • kripë

Hapat

  1. Në një enë vendosim magdanozin dhe hudhrat të coptuara imët, shtojmë vajin, krypen dhe piper e zi, dhe i përziejmë mirë.
  2. Sosin mundë ta ruajmë në frigorifer për 4 ditë.
  3. Këtë lloj sosi mundë ta shoqërojmë me peshkë, me mish të fërguar ose me gjera të tjera gjatë darkes.
  4. Ose mundë ta përdorim për bukë të thekur të pjekur në furrë.