Si të hani lirë kur udhëtoni nëpër botë (Përditësuar 2023)

spot_img

Një shitës ushqimesh në Azi që shërben ushqim të shijshëm vendas
Përditësimi i fundit: 17.3.23 | 17 mars 2023

Më pëlqen të ha.

Në fakt, të ngrënit është një nga aktivitetet e mia të preferuara, dhe gjithashtu një nga aspektet e mia të preferuara të udhëtimit.

Ushqimi është një pjesë integrale e kaq shumë kulturave, saqë të anashkalosh vaktet kur udhëton do të thotë të humbasësh një pjesë të asaj kulture.

Unë jam gjithmonë i zhgënjyer kur takoj udhëtarë që gatuajnë të gjitha vaktet e tyre në një kuzhinë hosteli.

Pse të vijnë në Italia dhe nuk keni makarona?

Nuk ka sushi Japonia?

Shmangia e biftekut në Argjentina?

Duke anashkaluar paella-n Spanja?

Ndërsa nuk keni nevojë të hani çdo pjatë të vetme kur vizitoni një vend të ri, është e rëndësishme të jeni sa më të hapur ndaj kulturës së tyre ushqimore.

Sigurisht, shumë udhëtarë kanë një shqetësim të vlefshëm kur bëhet fjalë për ushqimin. Për një, të ngrënit jashtë gjatë gjithë kohës është i shtrenjtë. Imagjinoni sikur të hani çdo ditë – buxheti juaj i ushqimit do të ishte astronomik!

Për më tepër, shumë njerëz kanë shqetësime dietike që i pengojnë ata të përqafojnë plotësisht ushqimet e reja. Dhe shumë udhëtarë janë veganë ose vegjetarianëgjithashtu, të cilat mund të ndikojnë në opsionet e tyre.

Si udhëtar shpine, njerëzit shpesh supozojnë se unë, si udhëtarët e tjerë të shpinës, gatuaj të gjitha vaktet e mia.

Megjithatë, në fakt nuk gatuaj shumë shpesh kur jam në rrugë. Ndërsa më pëlqen të gatuaj në shtëpi, i urrej kuzhinat e bujtinave të pajisura keq.

Për t’u siguruar që mund të ha jashtë pa prishur bankën, më është dashur të mësoj se si të balancoj ngrënjen e 99% të vakteve të mia jashtë, ndërkohë që ende gjej një mënyrë për të kursyer para.

Po, duhet pak mendim i zgjuar, por padyshim që është e mundur. Ja se si të hani me një buxhet kur udhëtoni nëpër botë:

1. Hani në bufe

Ndonëse ato nuk shërbejnë gjithmonë ushqimet më të mira, bufetë ofrojnë vlerë të madhe për paratë tuaja, veçanërisht pasi ato janë gjithçka që mund të hani. Më shpesh sesa jo, mund të ngopeni me një vakt për tërë ditën. Ato janë një zgjedhje e mirë ekonomike dhe ju japin më shumë ushqim për paratë tuaja (ndërsa ju lejojnë të provoni shumë ushqime të ndryshme).

2. Vizitoni Shitësit në rrugë në natyrë

Stenda të vogla që shesin hot-dogë, salcice, sanduiçe dhe ushqime të ngjashme, vende të shkëlqyera për të marrë një vakt të lirë dhe të shpejtë. Ndërsa në Suedia, kam jetuar nga këta lloj shitësish. Ndërsa nuk janë asgjë të zbukuruar, ato janë të shijshme dhe të lira!

Amsterdami, FEBO dhe kroketat e tyre ma mbanin barkun plot. Në Kosta Rikashitësi empanada më mbushi për një dollar dhe bleva ushqime vendase nga shitësit në tregje për vetëm qindarka në Madagaskari.

Këto ushqime të shpejta dhe të lira nuk do të fitojnë asnjë yll Michelin (megjithëse ka stalla ushqimore me yje Michelin në Singapor!) por, do t’ju mbajnë të ngopur pa zbrazur portofolin.

3. Hani ushqim në rrugë

Në shumicën e vendeve të botës (dhe veçanërisht në Azi)rrugët janë të mbushura me tezga të vogla ushqimore dhe zona ku ushqimi gatuhet hapur në rrugë.

Ju merrni një pjatë, uleni në një karrige të vogël plastike dhe shijoni një vakt të shijshëm. Ushqimi i rrugës është një nga ushqimet më të mira në botë. Ushqimi në tezgat e rrugës (ndryshe nga shitësit ambulantë, të cilët kanë një organizim pak më të përhershëm) kushtojnë më pak se një dollar shumicën e kohës dhe janë një mënyrë e shkëlqyer për të përjetuar vërtetë kuzhinën lokale.

Shumë vende – si Tajlandë dhe Vietnamipër shembull, nuk do të ishte njësoj nëse ushqimi i rrugës do të zhdukej.

4. (Ndonjëherë) Hani ushqim të shpejtë

Ushqimi i shpejtë nuk është më i miri për ju, por është një alternativë tjetër nëse dëshironi një vakt të lirë në pjesë të lira të botës. Për aq pak sa 5 dollarë USD (më shumë në vendet e shtrenjta si Norvegjiashtëpia e Whopper $15), ju mund të merrni një vakt të mbushur (dhe jashtëzakonisht kalorike).

Për më tepër, menyja lokale e dollarit do t’ju kursejë edhe më shumë. Sigurisht, nuk është ushqimi më i mirë dhe unë do të kapërcej debatin filozofik rreth udhëtimit nëpër botë vetëm për të ngrënë McDonald’s për të thënë se është i lirë dhe thjesht një mënyrë tjetër për t’ju ndihmuar të frenoni shpenzimet tuaja. (Megjithatë, vini re: në Azi, ushqimi i shpejtë është shpesh më i shtrenjtë se ushqimi vendas.)

5. Shkoni Local

Kur keni udhëtuar për një kohë, është normale të dëshironi të shijoni shtëpinë herë pas here. Kjo do të thotë që sigurisht, ndonjëherë më sëmuret ushqimi grek kur kam qenë duke udhëtuar atje për pak kohë. Herë të tjera, nuk mund të ha më ushqim tajlandez dhe dua vetëm një burger.

Dhe kjo është në rregull.

Ne jetojmë në një botë të globalizuar – hani atë që dëshironi. Megjithatë, ushqimi jo vendas është pothuajse gjithmonë më i shtrenjtë se kuzhina lokale. Për shembull, në Vietnam, një tas pho është më pak se një dollar, por një burger është rreth tre herë më shumë (ose më shumë!).

Shkoni në vend dhe do t’i kurseni vetes një ton parash në planin afatgjatë!

6. Gjeni Specialet e drekës

Shumë restorante, veçanërisht në Evropë, ofroni speciale për drekë, ku artikujt në menunë e darkës ofrohen me një zbritje të madhe. Ju mund të merrni një vakt të mrekullueshëm pasdite për një pjesë të kostos që do të paguanit për të njëjtin vakt në mbrëmje.

Zakonisht prirem të ha ushqimin tim “të këndshëm” gjatë drekës, sepse ushqimet speciale të drekës dhe pjatat e ditës janë rreth 30-40% ulje nga ajo që mund të paguaj në darkë. Opsionet zakonisht do të jenë më të kufizuara, por kursimet më shumë sesa e justifikojnë atë.

7. Kapërceni sodën

Marrja e një kanaçe freskuese me Coca-Cola ose Pepsi mund të duket si një mënyrë e lirë për të shuar etjen tuaj, por është një zgjedhje që shtohet (ashtu si blerja e një kafeje çdo ditë). Sigurisht, unë mund të konsumoj një herë pas here një Coca-Cola, por pothuajse nuk blej sode sepse është kaq e shtrenjtë (dhe është shumë e keqe për ju!).

Kur jeni duke vizituar një vend tropikal, një sode e ftohtë është padyshim tërheqëse. Por shpenzimi i disa dollarëve çdo ditë mund të rritet me të vërtetë gjatë një udhëtimi afatgjatë!

8. Shishe Uji me Rimbushje

Uji mund të mos jetë aq i shtrenjtë sa soda, por blerja e një shishe (ose tre) çdo ditë mund të shtohet. Ndërsa ecni përreth dhe shikoni ndonjë gjë, ju duhet të qëndroni të hidratuar. Por blerja e një shishe uji nuk është vetëm e kotë nga ana mjedisore, por gjithashtu ka kuptim të pamend të udhëtimit buxhetor.

Duke supozuar se çdo shishe kushton rreth 0,75 dollarë dhe ju blini tre në ditë, gjatë një muaji do të shpenzoni 67,50 dollarë!

Janë shumë para të shpenzuara për ujë! (Plus, në disa pjesë të botës, uji në shishe kushton shumë më tepër se kaq!)

Në vend të kësaj, mbani me vete një shishe uji të rimbushshme (me filtër) dhe përdorni vetëm ujin e rubinetit. Unë sugjeroj një Lifestraw shishe. Siguron që uji juaj të jetë gjithmonë i pastër dhe i sigurt.

9. Mos hani rostiçeri

Një akullore këtu, një akullore atje. Një sode. Një bar ëmbëlsirash. Nje akullore. Një pastë e vogël. Gjithçka shtohet.

Meqenëse çmimi është kaq i vogël (“Është vetëm një euro!”), ne nuk mendojmë që ushqimi i meze të lehtë të ketë një ndikim të madh në buxhetin tonë. Por blerja e ushqimeve disa herë në ditë do të shtohet ngadalë dhe do të humbasë buxhetin tuaj. Edhe nëse blini vetëm dy ushqime të vogla për 1.50 EUR në ditë, kjo do të jetë të paktën 90 EUR (mbi 100 USD!) deri në fund të muajit.

Nuk është diçka për të cilën mendojnë shumë udhëtarë, por snacking me të vërtetë shtohet për një afat të gjatë. Shmangni snacket dhe përmbajuni vakteve të mëdha, të plota. Nëse keni nevojë për të ngrënë meze të lehtë, sigurohuni që ta llogarisni atë në buxhetin tuaj.

Nëse jeni dikush që ju pëlqen të hani ushqime gjatë gjithë ditës, merrni parasysh të blini ushqime të lehta në supermarket si fruta, krisur, bare energjie, etj., për t’i marrë me vete për të ngrënë gjatë ditës, në mënyrë që të jeni të përgatitur në vend që të shpenzoni. në një rostiçeri me kurth turistike të tepërt.

10. Gatuani shpesh

Nuk gatuaj shumë në rrugë pasi nuk më pëlqejnë kuzhinat e bujtinave. Ata kurrë nuk kanë gjithçka që unë kam nevojë, dhe e urrej të udhëtoj me një kuzhinë portative që të mund të kem të gjithë përbërësit që dua.

Megjithatë, kur jam në një vend për një kohë (ose nëse jam Couchsurfing), Unë gatuaj disa vakte.

Gatimi është një nga mënyrat më të mira për të ulur kostot e udhëtimit dhe supermarketet janë gjithashtu vende të shkëlqyera për të shkuar për të parë se çfarë hanë banorët vendas. I vetmi vend ku gatimi i vakteve tuaja nuk është alternativa më ekonomike është Azia, ku ushqimi në rrugë është zakonisht më i lirë.

Siç e përmenda, shpesh do të dal për një vakt më të mirë në drekë kur të gjej një marrëveshje të mirë. Kjo zakonisht do të thotë që për darkë unë do të gatuaj ushqimin tim. Në këtë mënyrë, unë do të mund të provoj ende kuzhinën lokale, por gjithashtu do të arrij ta mbaj buxhetin tim të paprekur. Fitore e dyfishtë!

11. Piknik

Një tjetër metodë e mirë e vetë-gatimit është pikniku. Kjo është diçka që bëj shumë për drekë nëse jam diku ku moti është i këndshëm. Zakonisht shkoj në një treg ushqimor lokal, marr një tufë ushqimesh dhe shkoj për piknik në park. Jo vetëm që po kursej para (sanduiçët nuk janë të shtrenjtë), por më jep një shans të mirë për të parë vendasit që vrapojnë për jetën e tyre të përditshme.

Nëse jeni duke qëndruar në një bujtinë, ky është një akullthyes i mrekullueshëm për të takuar njerëz të rinj. Thjesht fto të gjithë të bashkohen me ty dhe do të bësh miq të rinj në asnjë kohë!

12. Përdorni Kartat e Turizmit

Shumica e njerëzve mendojnë për kartat turistike si karta iAmsterdam ose karta VisitOslo si një mënyrë për të kursyer para në transport dhe atraksione. Por këto karta ofrojnë edhe zbritje në shumë restorante. Në mënyrë tipike, zbritjet janë rreth 15-25%, por ndonjëherë ofertat speciale të drekës mund të jenë deri në 50% ulje.

Vizitoni zyrën lokale të turizmit kur të mbërrini dhe pyesni se cilat zbritje ushqimore janë të përfshira. Shanset janë që do të jeni në gjendje të kurseni edhe më shumë para nëse gjeni kohë për të mësuar rreth lejes turistike. është një investim i vlefshëm!

13. Gjeni Mëngjesi Falas

Nëse mund të gjeni bujtina ose hotele që përfshijnë mëngjesin, tashmë e keni eliminuar koston e një vakti. Plus, nëse keni një mëngjes të madh që ju ngop për pjesën më të madhe të ditës, atëherë nuk keni nevojë të hani aq shumë vakte jashtë. Për më tepër, shumë bujtina në mbarë botën ofrojnë gjithashtu darka falas, kafe dhe çaj falas dhe përfitime të tjera që lidhen me ushqimin. Kërkojini ato për të kursyer para dhe për të ulur kostot tuaja të ushqimit.

14. Hani me nxënësit

Aty ku ka universitete, ka studentë, dhe meqenëse studentët zakonisht janë të prishur, kjo do të thotë se ka shumë vende të lira për të ngrënë aty pranë. Kontrolloni Google Maps për institucionet lokale post-sekondare dhe shikoni se çfarë mund të gjeni në zonën e afërt. Shumë bare në zonë ka të ngjarë të kenë pije të lira dhe orë të lumtura, kështu që ju mund të kurseni edhe më shumë.

15. Përdorni ofertat e supermarketeve

Në shumë vende, supermarketet ofrojnë speciale gjatë drekës për punëtorët në zonat përreth. Këto zakonisht përfshijnë sanduiçe të freskëta ose disa supë ose sallata. Për më tepër, shumë supermarkete gjithashtu zbritin ushqimin që skadon së shpejti, duke përfshirë bukën, produktet e pjekura, mishin dhe prodhimet. Blini sende ushqimore në mbrëmje dhe ka të ngjarë të gjeni ushqime me zbritje (por ende plotësisht të sigurta dhe të ngrënshme).

***

I dua restorantet e bukura. Nuk më intereson të paguaj para për një vakt të mirë me një gotë verë të këndshme. Por ta bësh atë ÇDO vakt është thjesht shumë i shtrenjtë.

Por, duke përdorur këshillat e mësipërme, mund të përballoj t’i mbaj shpenzimet e mia të ulëta, ndërkohë që jam ende në gjendje të përballoj një vakt cilësor herë pas here.

Dhe kjo është me të vërtetë e rëndësishme – gjetja e ekuilibrit të duhur.

Sepse nëse arrini të balanconi ngrënien e ushqimit të shkëlqyeshëm me kursimin e parave, si portofoli ashtu edhe stomaku juaj do t’ju falënderojnë.

Rezervoni udhëtimin tuaj: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Gjeni një fluturim të lirë duke përdorur Skyscanner. Është motori im i preferuar i kërkimit sepse kërkon faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, në mënyrë që të dini gjithmonë se asnjë gur nuk po lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi kthen vazhdimisht çmimet më të lira për bujtina dhe hotele.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Dëshironi të udhëtoni falas?
Kartat e kreditit të udhëtimit ju lejojnë të fitoni pikë që mund të blihen për fluturime dhe akomodim falas. Janë ato që më bëjnë të udhëtoj kaq shumë për kaq pak. Shikoni udhëzuesi im për të zgjedhur kartën e duhur dhe të preferuarat e mia aktuale për të filluar dhe për të parë ofertat më të mira më të fundit.

Gati për të rezervuar udhëtimin tuaj?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor kur udhëtoj. Ata janë më të mirët në klasë dhe nuk mund të gaboni duke i përdorur në udhëtimin tuaj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles