Shumë gra dhe mjekët e tyre nuk i njohin simptomat e sulmit në zemër të femrave

Marcia Kritzler-Egeland ndjeu një dhimbje të mprehtë në biceps një mëngjes gjatë klasës së saj të rregullt të fitnesit në pishinë. Specialistja e medias së shkollës, e cila në atë kohë ishte rreth të dyzetave, tha se ajo u largua shpejt, ndaj e hodhi poshtë. Më vonë atë ditë, ndërsa vizitonte mjekun e saj të kujdesit parësor për një kontroll rutinë, ajo bëri një ekzaminim EKG për të kontrolluar zemrën e saj. Testi u kthye normal. Mjeku i saj ishte gati të vazhdonte kur Kritzler-Egeland tha se kishte një ndjenjë qesharake. Mjekja bëri një test gjaku për të kontrolluar nivelet e enzimës që tregojnë një atak në zemër dhe zbuloi se pacientja e saj kishte pësuar në fakt një atak në zemër atë mëngjes. Disa orë më vonë, mjekët e dhomës së urgjencës gjetën tre bllokime të mëdha në arteriet koronare të Kritzler-Egeland dhe një kardiologu vënë në shtatë stenta.

Historia dhe simptomat e Kritzler-Egeland nuk janë aspak unike, thotë Puja Parikh, MDnjë asistent profesor i mjekësisë kardiovaskulare në Stony Brook Medicine, në Stony Brook, Nju Jork, dhe një nga autorët e një rishikimi të hulumtimit botuar në numrin e gushtit 2018 të Raportet aktuale të kardiologjisë.

Rishikimi i Dr. Parikh konfirmon vite të tëra kërkimesh që kanë treguar se ka dallimet midis burrave dhe grave kur bëhet fjalë për sulmet në zemër, duke përfshirë simptomat, trajtimin dhe rezultatet.

Ndër gjetjet më domethënëse të rishikimit, thotë Parikh, është se gratë kanë kohë pritjeje që janë 30 për qind më të gjata nga momenti kur simptomat fillojnë deri në kontaktin e tyre të parë me ndihmën mjekësore në krahasim me burrat, dhe kohë pritjeje që janë 20 për qind më të gjata nga mbërritja e parë. në spital deri në specifikim trajtim për atakun në zemërkrahasuar me meshkujt.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles