Përbërësit

 • 1 shpageta
 • Ujë
 • Kripë
 • 1 gotë kaçkavall
 • 500 gr kërpudha
 • 2 copa hudhër
 • ½ gota çaji vaj vegjetal
 • ½ lëng limoni
 • Kripë
 • Biber i zi
 • 500 ml qumësht
 • 2 lugë miell
 • 1 lugë gjalpë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Shpagetat zieni, pas zierjës kulloni, për ta përgatitur sosin gjalpin e vendosni në tenxhere dhe e shkrini.

Ia shtoni miellin dhe rreth 2-3 minuta e fërgoni, dalë nga dalë ia shtoni qumështin.

Pastaj tenxherën e largoni nga zjarri, në një tigan tjetër e vendosni pak vaj vegjetal dhe i fërgoni kërpudha e prera, hudhrën, kripën, biberin e zi dhe lëngun e limonit.

Kërpudhat i fërgoni mirë derisa të marrin një ngjyrë pak kafe, përmbi kërpudha e hedhni sosin beshamel dhe e përzieni.

Pastaj i shtoni shpagetat, kaçkavallin dhe rreth 1-2 minuta e fërgoni e gjithë përzierjën.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.