Shkaqet e fshehta të UTI-ve (Infeksionet e traktit urinar) dhe si t’i shmangni ato

LIDHUR: 7 këshilla për t’ju ndihmuar të qëndroni të hidratuar

3. Marrja e barnave të caktuara: Siç u përmend më parë, sa herë që fshikëza juaj mbahet në urinë, në vend që të zbrazet plotësisht kur urinoni, bakteret kanë më shumë shanse të rriten dhe rreziku për t’u infektuar me UTI rritet. Disa ilaçe – duke përfshirë antihistamines, antipsikotike barnat, dekongestantët dhe ilaçet antikolinergjike – mund t’ju shkaktojnë mbajtjen e urinës. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të ndaloni marrjen e tyre, thotë Dr. Rabin. Thjesht jini të vetëdijshëm për rrezikun shtesë, pini shumë ujë dhe përpiquni ta zbrazni plotësisht kur vizitoni tualetin.

4. Fshirja në mënyrën e gabuar: Ka një arsye pse nëna juaj ju ka mësuar të fshini nga përpara në mbrapa pasi të keni urinuar ose keni një lëvizjen e zorrëve. (Nëse ajo nuk e bëri, ajo duhet të kishte.): Shkuarja në drejtim të kundërt mund të ndihmojë bakteret të udhëtojnë nga anusi juaj në uretrën tuaj dhe në fshikëzën tuaj, thotë Rabin. Në fakt, kur studiuesit vlerësuan modelet e sjelljes së grave para menopauzës që janë të ndjeshme ndaj përsëritjes infeksionet e traktit urinarata zbuluan se fshirja nga mbrapa në pjesën e përparme rrit rrezikun me 64 përqind dhe se shumica dërrmuese e infeksioneve (66 përqind) ishin për shkak të E. coli (një bakter që normalisht jeton në zorrët), sipas një studim në një numër 2018 të revistës Urologjia Ndërkombëtare.

LIDHUR: Qëndrimi i tepërt ulur mund të dëmtojë traktin tuaj urinar, zbulon studimi

5. Kalimi në permenopauzë ose menopauza: Si nivelet e estrogjenit fillojnë të bien me kalimin e moshës, gratë e moshës së mesme mund të përjetojnë disa hollime të indeve në vaginë dhe fshikëza, dhe nervat dhe muskujt mund të mos funksionojnë gjithashtu, gjë që mund të shkaktojë vështirësi në zbrazjen e plotë të fshikëzës, shpjegon Rabin. Këto ndryshime mund të nxisin rritjen e baktereve, duke rritur rrezikun e UTI-ve.

LIDHUR: Simptomat e fshikëzës mund të pengojnë jetën tuaj seksuale, sugjeron studimi

6. Të kesh diabet: Besoni apo jo, diabeti mund të rrisë shanset për të vuajtur nga UTI. Në fakt, kërkimore ka gjetur se frekuenca e UTI-ve rritet tek femrat me diabeti i tipit 1 të cilët kanë kontroll të dobët të sheqerit në gjak. Dhe njerëzit, veçanërisht gratë e moshuara, me diabet të tipit 2 që kanë nivele të larta të hemoglobina A1C (një shënues i niveleve mesatare të sheqerit në gjak gjatë tre muajve të mëparshëm) kanë një rrezik më të lartë të UTI, kërkimore ka gjetur. Duke i shtuar fyerjen mjerimit, UTI-të priren të jenë më të zakonshme, më të rënda dhe më të vështira për t’u trajtuar te njerëzit me diabet të tipit 2, pjesërisht sepse nivelet më të larta të sheqerit në urinë mund të nxisin rritjen e baktereve. vërejnë ekspertët.

7. Veshja e të brendshmeve të vogla: Veshja e një tanga, një pelushi ose të brendshme me tela mund t’ju bëjë të ndiheni seksi, por mund të bllokojë bakteret në zonën vaginale dhe të ngjesh indet e ndjeshme atje poshtë, duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj infeksionet vaginale dhe UTIs. “Ka vetëm disa centimetra hapësirë ​​midis vrimave të uretrës, vaginës dhe rektumit,” vëren Rabin. “Të brendshmet e ngushta mund të veprojnë si një autostradë për bakteret nga anusi për të udhëtuar në zonën vaginale.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles