Shërbimi i Parkut Kombëtar u bën thirrje vizitorëve të mos lëpijnë kalamajtë toksikë psikedelikë

Ndërsa disa mund të tundohen t’i ofrojnë një puthje zhabave të shkretëtirës Sonoran, Shërbimi i Parkut Kombëtar u bëri thirrje vizitorëve të linin të qetë amfibët potencialisht vdekjeprurës.

Agjencia paralajmëroi vizitorët në Facebook javën e kaluar kundër lëpirjes së zhabave nëse i pengojnë. Është e paqartë nëse një shembull specifik e nxiti këshillimin, por “ja ku jemi,” shkroi Shërbimi i Parkut Kombëtar.

“Këta zhaba kanë gjëndra parotoide të spikatura që sekretojnë një toksinë të fuqishme”, thuhet në postim. “Mund t’ju sëmurë nëse trajtoni bretkosën ose merrni helmin në gojë.”

Mund të duket e çuditshme që dikush do të tundohej të lëpijë një amfib jashtë një përrallë, por ky zhabë i veçantë ka qenë shumë i kërkuar, sipas një raport i New York Times kete vit.

Sipas Kopshti Zoologjik i Oakland.

Sipas Muzeu i Shkretëtirës Arizona-Sonora.

Zhaba i shkretëtirës Sonoran, i referuar gjithashtu si zhaba i lumit Kolorado, është një nga kalamajtë më të mëdhenj vendas në Amerikën e Veriut, me gjatësi rreth 7 inç, tha Shërbimi i Parkut Kombëtar.

Robert Villa, presidenti i Shoqërisë Herpetologjike Tucson, tha për The Times se kaq shumë njerëz që nxjerrin kalamajtë nga habitatet e tyre mund t’i vënë kalamajtë në rrezik të rënies së popullsisë dhe zhdukjes.

Një nga kimikatet e gjetura në lëkurën e zhabave, bufotenina, është i paligjshëm për t’u zotëruar në Kaliforni, por në Arizonën fqinje, mund të kapni ligjërisht deri në 10 zhaba me licencën e duhur. sipas kopshtit zoologjik të Oakland. Njerëzit mund të jenë ende në rrezik të akuzave penale nëse synojnë të kapin kalamajtë për të tymosur toksinat e tyre, paralajmëroi kopshti zoologjik.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles