SHBA pret më shumë turistë gjermanë në 2023

spot_img

Me 70 fluturime pa ndalesë në javë nga Gjermania nuk ka qenë kurrë më e lehtë për të shkuar në SHBA. Këto ishin fjalët e përdorura nga Amy Gutmann, ambasadore e Shteteve të Bashkuara të Amerikëspër të apeluar për udhëtarët të mërkurën në ITB Berlin.

Krahasuar me një vit më parë, këtë vit numri i tyre pritet të rritet me 20 për qind. Në vitin 2022 kishte 1.5 milionë vizitorë gjermanë në SHBA. Objektivi për vitin 2024: arritja e nivelit para-koronavirus prej rreth dy milionë. Me 29 ekspozues nga Fairbanks në Key West, shfaqja e SHBA-së në ITB Berlin 2023 prezanton vendin si një komb inovativ turistik, duke përdorur një slogan paksa të përshtatur nga ai i Terminatorit: “Ne jemi kthyer!”

Me rastin e Ditës Botërore të Gruas në Berlin, Gutmann vuri në dukje se turizmi global “ka sjellë një numër në rritje të grave në menaxhimin e biznesit dhe në tryezën e konferencave”. “Aty ku punojnë gratë, ka më shumë përfshirje”, tha ajo. Ajo vetë e jetoi pandeminë me ndihmën e një trajneri në shtëpi, por si ajo ashtu edhe truprojat e saj janë të kënaqur që mund të kalojnë nëpër pyllin Grunewald me një biçikletë të vërtetë.

Gjermania ka një rol kyç për të luajtur në rrugën e kthimit drejt normalitetit të turizmit, vazhdoi Gutmann. SHBA-të po përpiqen ta kthejnë fokusin në vendin në tërësi dhe jo vetëm në pikat e nxehta të njohura, në përpjekje për të krijuar mundësi të larmishme, gjithëpërfshirëse dhe të arritshme për të gjithë. “Ne duam që Amerika të mbetet një destinacion i parezistueshëm.”

Kjo është diçka që shteti i Miçiganit dëshiron ta demonstrojë. “Ne jemi ringjallur nga hiri”, ishte përgjigja nga David Lorenz, Zëvendës President i Travel Michigan, në pyetjen se pse ia vlen që turistët të vizitojnë ish-qytetin automobilistik Detroit. “Detroiti është metropoli më inovativ në SHBA”, deklaroi ai dhe tërhoqi vëmendjen te horizonti i qytetit si provë. “Shumë rrokaqiejt e vjetër janë rinovuar sepse, gjatë recesionit dhe me rënien e industrisë tradicionale të automobilave, ishte shumë e shtrenjtë për t’i prishur ato dhe për t’u ndërtuar përsëri.” Si rezultat, Detroit është bërë një qendër unike për mozaikët nga fillimi i shekullit të 20-të, dhe për format e tjera të arkitekturës, veçanërisht Art Deco.

Në botën e muzikës, tingulli legjendar Motown festohet në dhe rreth Detroitit, ku popullsia ka një diversitet më të madh se pothuajse kudo në SHBA, pasi ka ardhur nga shumë vende të ndryshme për të punuar në fabrikat e mëdha të automobilave. “Tani ata të gjithë po kontribuojnë në një kulturë të re. Në këtë aspekt Detroit ka shumë të përbashkëta me Berlinin”, tha Lorenz.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles